Reklama
Reklama
Reklama

„Derby to jakiś kosmos” – trener ŁKS-u w Kalkucie

Czas 2 min czytania
„Derby to jakiś kosmos” – trener ŁKS-u w Kalkucie
Reklama

Derby Łodzi nie mogą się równać rangą z derbami Kalkuty. Jak poradził sobie w nich trener ŁKS-u Kibu Vicuna?

Reklama

– Derby Kalkuty to jest jakiś kosmos. Osiemdziesiąt pięć tysięcy ludzi, stadion podzielony na pół między kibiców obu drużyn, i to niezależnie od tego, czy grasz w domu czy na wyjeździe. Miesiąc przed derbami słyszysz wciąż tylko „sir, derby, sir, derby, sir”. Trzy czy cztery mecze wcześniej nikogo nie interesuje już nic innego poza derbami – wspominał po meczu z Arką, trener ŁKS-u Kibu Vicuna,

Derby Kalkuty

Dla mieszkańców Indii derby Kalkuty to wielkie wydarzenie. Pojedynek między sąsiadującymi Mohun Bagan i East Bengal nazywają „Boro Match”, czyli największy z meczów. Pierwszy z nich rozegrany został 8 sierpnia 1921. Dla porównania pierwszy nieoficjalny mecz ŁKS-u z Widzewem rozegrano 9 maja 1926.

Reklama

Derby Kalkuty elektryzują nie tylko na płaszczyźnie sportowej. Dużo ważniejszy jest aspekt społeczny. Mohun Bagan to klub grupy społecznej potocznie nazywanej „Ghoti”. Ghoti pochodzą z zachodniego Bengalu i podobnie jak kibice ŁKS-u podkreślają swoją rodowitość. Na drugim biegunie są kibice East Bengals. Grupa społeczną określająca się mianem „Bengals” to ludność napływowa, która do Indii wyemigrowała z Bangladeszu. Podobnie jak w Łodzi antagonizmy sięgają 100 lat. Kibicem Mohun Bagan nie można zostać, trzeba się nim urodzić. Przekazywana z pokolenia, na pokolenie pasja, na początku XX wieku miała wymiar niepodległościowy. Mohun Bagan jako pierwsza drużyna złożona z piłkarzy pochodzących z Indii wygrała IFA Shield, puchar założony przez kolonizujących Indie, Anglików.

Zobacz też: „Sir Kibu”, czyli jak trener ŁKS-u został mistrzem Indii

Derby Kalkuty przyciągają na Salt Lake Stadium 70 tysięcy kibiców, To więcej niż podczas meczów krykieta, uznawanego za sport narodowy Indii. Trener Vicuna poprowadził w nich Mohun Bagan dwukrotnie. Pierwsze spotkanie rozegrane 1 września 2019, „Ghoti” zremisowali. W drugim meczu, rozegranym 19 stycznia 2020 Vicuna poprowadził drużynę do zwycięstwa.

Reklama
19 stycznia 2020Mohun Bagan2–1East BengalSalt Lake StadiumI-League
1 września 2019Mohun Bagan0–0East BengalSalt Lake StadiumCFL

ŁKS wygra derby? Sprawdź kurs

Atmosferę derbów Kalkuty doskonale oddaje dokument COPA90

Reklama

Piłka nożna

derby ŁodziKibu VicuñaŁKS Łódź

Dodaj komentarz

Reklama