Reklama
Reklama

List otwarty łódzkich klubów do prezydent Łodzi

Czas 2 min czytania
List otwarty łódzkich klubów do prezydent Łodzi

16.09.2020 LODZ , STADION MIEJSKI WIDZEW LODZ, PILKA NOZNA (FOOTBALL) FORTUNA PIERWSZA LIGA SEZON 2020/2021 MECZ 65. DERBY LODZ WIDZEW LODZ - LKS LODZ (GAME) NZ. MACIEJ WOLSKI FOTO RADOSLAW JOZWIAK / CYFRASPORT

Przedstawiciele łódzkich klubów napisali list otwarty do Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Reklama

Szanowna Pani Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi
Szanowna Pani Joanna Skrzydlewska, Wiceprezydent Miasta Łodzi

List otwarty

Szanowna Pani Prezydent, Szanowna Pani Wiceprezydent
w imieniu łódzkich klubów (Widzew Łódź, ŁKS Łódź, ŁKS Commercecon Łódź, Grot Budowlani Łódź, Orzeł Łódź, Master Pharm Rugby Łódź) pragniemy podziękować za dotychczasowe wsparcie. Niemniej jednak niepokoi nas fakt, że kwoty przeznaczane na łódzkie kluby systematycznie maleją.
W latach 2017-2019 do podziału pomiędzy klubami na dane półrocze przypadało między 3,2 miliona złotych, a 3,5 miliona złotych. Tymczasem na bieżące półrocze ma zostać przeznaczone tylko 1,4 miliona złotych, a aż 2,1 miliona złotych na pokrycie kosztów wynajmu obiektów MAKiS. Pragniemy zauważyć, że bez działalności klubów nie miałby kto korzystać z obiektów MAKiS. Ponadto pieniądze przeznaczane na dotacje dla klubów są najmniejsze ze wszystkich dużych miast w Polsce, o czym świadczy raport firmy Sponsoring Insight. Łódzkie kluby rywalizują w swoich ligach z zespołami, które mają nie tylko większe wsparcie samorządów, ale również często są sponsorowane przez spółki skarbu państwa. Natomiast nasze kluby w dużej mierze funkcjonują dzięki wsparciu prywatnych sponsorów oraz kibiców.
Tendencja spadkowa jest zatrważająca. Jeżeli w pierwszym półroczu 2021 r. zostało przeznaczone 2,7 miliona złotych – jest to obniżka o około 20 procent. Jeśli w kolejnym półroczu mielibyśmy kolejną obniżkę i kluby otrzymałyby 1,4 miliona złotych to wynosiłaby ona aż 60 procent. Tak dynamiczny spadek wsparcia będzie miał ogromny wpływ na działalność klubów i może spowodować zniknięcie niektórych z nich ze sportowej mapy Polski.
Rozumiemy trudną sytuację miasta Łódź, która wynika z pandemii koronawirusa Covid-19, jednak łódzkie kluby również zostały dotkliwie dotknięte obostrzeniami. Praktycznie od marca 2020 roku w wydarzeniach sportowych nie brali udziału kibice, co spowodowało olbrzymie spadki przychodów (brak wpływów ze sprzedaży karnetów, biletów oraz sponsorów meczowych).
Zwracamy się z prośbą o przeznaczenie wyższych kwot na działalność łódzkich klubów w drugim półroczu 2021 lub odwrócenie proporcji dotacji z kwotą przeznaczaną na korzystanie z obiektów MAKiS.
Wiedząc o zamiłowaniu obu Pań Prezydent do sportu liczymy na pozytywne ustosunkowanie się do naszej prośby.
Ze sportowym pozdrowieniem

Reklama

Podpisano
Prezes zarządu ŁKS Łódź Tomasz Salski
Prezes zarządu ŁKS Commercecon Hubert Hoffman
Prezes zarządu Orzeł Łódź Katarzyna Socik
Prezes zarządu Widzew Łódź Mateusz Dróżdż
Prezes zarządu Grot Budowlani Marcin Chudzik
Prezes zarządu Master Pharm Rugby Łódź Krzysztof Serafin, podpisał z upoważnienia Mirosław Żórawski

Inne sportyPiłka nożnaSiatkówkaŻużel

Grot Budowlani ŁódźŁKS Commercecon ŁódźŁKS ŁódźMaster Pharm BudowlaniOrzeł ŁódźWidzew Łódź

Dodaj komentarz

Reklama