Reklama
Reklama

Najlepsi piłkarze w Fortuna 1. Lidze

Czas 4 min czytania
Najlepsi piłkarze w Fortuna 1. Lidze

Paweł Zieliński i Dominik Kun z Widzewa/fot. Marian Zubrzycki

Piłkarze Widzewa i w mniejszym stopniu ŁKS-u zbierają pochwały za jesienne występy. Kto konkretnie?

Reklama

Za nami pierwszy etap rozgrywek w Fortuna 1. Lidze. Portale zajmujące się piłką nożną, robią podsumowania i wybierają najlepszych piłkarzy jesieni. Nie brakuje w nich zwłaszcza graczy Widzewa, który jest wiceliderem i jednym z dwóch głównych kandydatów do awansu do PKO Ekstraklasy.

Oficjalny portal ligi oddał wybór w ręce kibiców, głosować można na profilu Fortuna 1. Ligi na Facebooku. Póki co, wybrano najlepszego bramkarza, najlepszego prawego i lewego obrońcę. Trwa wybór na najlepszego stopera. Kibice, co nie powinno dziwić, uznali, że najlepszym bramkarzem jesienią był Jakub Wrąbel. Bramkarz Widzewa zagrał w 18 meczach, a w ośmiu z nich nie wpuścił gola.

Reklama

– Dziękuję bardzo tym, którzy zagłosowali na mnie. Czuję się naprawdę doceniony, ale też ciężko pracowałem na to wyróżnienie, choć jest ono nie tylko indywidualne, ale i drużynowe – powiedział na antenie klubowego radia Wrąbel.

Kibice zapamiętali jego równą grę i świetne interwencje zwłaszcza w ligowych hitach z ŁKS-em i Miedzią Legnica. – Były w tej rundzie ważne interwencje, które uratowały nam punkty, ale oprócz tych najbardziej oczywistych mógłbym też wskazać interwencje z Górnikiem Polkowice, Stomilem czy końcówkę meczu w Niepołomicach. Cieszę się przede wszystkim, że choć nie brakło tych gorszych momentów, to jednak więcej było tych lepszych i chciałbym się tego trzymać – mówi 26-latek.

Reklama

Widzewa „problem” po prawej stronie

Wśród kandydatów do miana najlepszego prawego obrońcy jesieni nie ma żadnego piłkarza Widzewa i ŁKS-u. Nominowano Erika Cikosa z Puszczy Niepołomice, Bartosza Jarocha z Resovii i Marcela Ziemanna z Chrobrego Głogów. Wygrał Jaroch. Z kolei po drugiej stronie zwyciężył Adrian Klimczak z ŁKS-u. Pokonał w głosowaniu Dawida Gojnego z Zagłębia Sosnowiec i Krzysztofa Wołkowicza z GKS-u Tychy. Widzew jest trochę poszkodowany na bokach obrony, bo gra w ustawieniu 1-3-4-3 z trzema stoperami i wahadłowymi w drugiej linii. Nie ma więc typowych bocznych obrońców i pewnie z tego powodu nominacji nie dostali Patryk Stępiński i Paweł Zieliński, a przecież – zwłaszcza ten pierwszy – mają za sobą bardzo dobrą jesień.

Reklama

Stępińskiego nie ma też wśród najlepszych środkowych obrońców. Ale jest – trwa właśnie głosowanie – Krystian Nowak. Widzewiak pewnie wygra, a rywalizuje z Martinem Dobrotką z Arki Gdynia, Piotrem Malarczykiem z Korony Kielce, Nemanją Mijuskoviciem z Miedzi Legnica i Nemanją Nediciem z GKS-u Tychy.

Jedno wyróżnienie z ŁKS-u

Swoje podsumowanie zrobił też portal weszlo.com. Dziennikarz Szymon Janczyk wśród bramkarzy umieścił Wrąbla dopiero na trzecim miejsc – wspomniał, że bramkarz Widzewa popełniał też błędy. U niego wygrał Mateusz Kos ze Skry Częstochowa przed Rafałem Leszczyńskim z Chrobrego Głogów.

Reklama

Wśród prawym obrońców zwyciężył… Paweł Zieliński z Widzewa (Przed Olafem Kobackim z Arki Gdynia i Konradem Gutowskim z Podbeskidzia Bielsko-Biała, a kiedyś z Widzewa).

– Okazało się, że był to strzał w „dziesiątkę”, bo nowe środowisko i pozycja wahadłowego pozwoliła Pawłowi Zielińskiemu mocno rozwinąć skrzydła. Zieliński ma już 31 lat, ale rozgrywa chyba najlepszy sezon w karierze – napisano w uzasadnieniu i podano liczby widzewiaka, czyli m.in. jego dwie asysty i trzy asysty drugiego stopnia.

weszlo.com

Wśród środkowych pomocników portalu weszlo.com jest dwóch piłkarzy czerwono-biało-czerwonych – na 4. miejscu Krystian Nowak i tuż za nim Patryk Stępiński. Najlepszym stoperem uznano Nemanję Mijuskovicia z Miedzi.

Reklama

Dwóch piłkarzy Widzewa jest też wśród najlepszych środkowych pomocników. Pierwszy jest Maxime Dominguez z Miedzi, a za nim Dominik Kun i Marek Hanousek. – Dominik Kun (…) także ma za sobą kapitalną jesień. On być może nie strzelał zbyt wielu bramek, ale siedem asyst i dwie asysty drugiego stopnia robią wrażenie. Do spółki z Hubertem Adamczykiem i Damirem Sovsiciem jest to najlepszy asystent ligi. Kun to szósty najlepszy drybler ligi, ósmy odbierający – napisano.

£ódŸ. 13.11.2021 PILKA NOZNA. FORTUNA I LIGA. LKS LODZ – GKS KATOWICE N/Z PIRULO FOT. MARIAN ZUBRZYCKI

Wśród prawych skrzydłowych jest w końcu ktoś z ŁKS-u. To Pirulo. W tym rankingu przegrał z Jakubem Łukowskim z Korony. – W peaku formy to jest absolutnie najlepszy piłkarz ligi – ma wszystko, robi co chce. Problem z Hiszpanem był taki, że gość zgasł we wrześniu. Po ósmej kolejce strzelił tylko jednego gola, nie zaliczył już żadnej asysty czy asysty drugiego stopnia – uzasadniono.

Wśród najlepszych ofensywnych pomocników jest Juliusz Letniowski z Widzewa, którego wyprzedzili Hubert Adamczyk z Arki i Damir Sovsić z Sandecji Nowy Sącz. Piłkarz łódzkiej drużyny jest dopiero trzeci, ale to głównie przez kontuzje i opuszczone mecze. I to koniec piłkarzy łódzkich drużyn w tym rankingu. W jedenastce jesieni portalu weszlo.com znaleźli się więc tylko Paweł Zieliński i Dominik Kun.

Reklama

Najlepsi według eksperta

O to, kto był najlepszym piłkarze całej Fortuna 1. Ligi, bez podziału na pozycje, pytamy Janusza Kudybę, który komentuje jej mecze w Polsacie Sport. – Mam swój duet, który jest u mnie ex aequo – mówi „Łódzkiemu sportowi”. – To Kamil Biliński z Podbeskidzia i Maxime Dominguez z Miedzi. Ten pierwszy strzelił kilkanaście goli i miał kilka asyst. To prawdziwy wodzirej Podbeskidzia. Z kolei Dominguez to kreator gry lidera ligi. Ma kilka bramek i asyst i jest widoczny właściwie w każdej ofensywnej i defensywnej akcji Miedzi. Oni moim zdaniem wyróżnili się jesienią najbardziej.

Pytamy oczywiście o piłkarzy Widzewa i ŁKS-u, którzy byli najlepsi. – Hanousek i Kun w Widzewie. Pierwszy miał dużo odbiorów i kreatywnych zagrać. To bardzo ważna postać tej drużyny. Z kolei Kun zyskał u trenera Janusza Niedźwiedzia drugie życie – mówi Kudyba. – W ŁKS-ie najbardziej ceniię Antonio Domingueza i zwłaszcza Pirulo. Myślę, że w każdej drużynie Fortuna 1. Ligi odgrywaliby znaczące role. Jesienią grali poniżej swoich możliwości, ale wciąż uważam, że to piłkarze ponad poziom tej ligi.

AKTUALIZACJA

Reklama

Jedenastkę jesieni w Fortuna 1. Lidze wybrał też tygodnik „Piłka Nożna”. Znaleźli się w niej dwaj piłkarze Widzewa: Patryk Stępiński i Marek Hanousek.

Piłka nożna

Dominik KunJakub WrąbelKrystian NowakŁKS ŁódźPaweł ZielińskiPiruloWidzew Łódź

Dodaj komentarz

Reklama