Jakie kary mogą spotkać ŁKS za długi wobec byłych piłkarzy? Może to być nawet brak licencji, ale bardziej prawdopodobne są ujemne punkty. Prezes klubu uspokaja jednak, że wkrótce problemy znikną.
ŁKS zmaga się z największym kryzysem od 2013 roku, który wówczas doprowadził do upadku spółki. Klub w ubiegłym roku stracił płynność finansową i przestał płacić zawodnikom. Było to pokłosie złych decyzji kadrowych i braku awansu do ekstraklasy. Raport Deloitte wykazał, że klub z al. Unii wydawał na pensje prawie 10 milionów złotych, czyli 119% budżetu.
Zawodnicy mieli dość obietnic i zaczęli upominać się o zaległości. Łukasz Sekulski, Carlos Moros Gracia i Dragoljub Srnić zwrócili się do PZPN-u i FIFA. Krajowa federacja, która zajmuje się skargą Sekulskiego, na razie łagodnie traktuje klub z al. Unii. FIFA jest bardziej stanowcza i nałożyła na ŁKS zakaz transferowy z powodu długów wobec Morosa Gracii i Srnicia, których w Łodzi już nie ma.
Jest jeszcze problem z Mikkelem Rygaardem, którego kontrakt został rozwiązany przez PZPN. Choć Duńczyk podpisał już umowę z nowym zespołem, to ŁKS musi mu płacić aż do połowy 2024 roku. Nieoficjalnie mówi się, że może to kosztować klub ok. 200 tysięcy euro.
Problemów nie można lekceważyć, bo w ekstremalnej sytuacji może to skutkować odmową wydania licencji. na kolejny sezon Podręcznik licencyjny mówi, że: wydania licencji należy odmówić: a) jeśli wymagane informacje dotyczące przeterminowanych zobowiązań na rzecz pracowników, ZUS i Urzędu Skarbowego, z tytułu kar nałożonych przez właściwe organy dyscyplinarne lub środków kontroli (wcześniej sankcji) zastosowanych przez Organy Licencyjne, jak też z tytułu prawomocnych wyroków Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN oraz wobec Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej z tytułu płatności składek członkowskich oraz opłat za uczestnictwo w Rozgrywkach Klubowych PZPN a także opłat na rzecz PZPN oraz Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej pozostających w związku ze zmianami przynależności klubowej zawodników nie zostaną przekazane Organowi Licencyjnemu w wyznaczonym terminie; b) jeśli do dnia złożenia Dokumentacji Licencyjnej, nie później jednak niż do dnia 31 marca roku kalendarzowego, w którym rozpoczyna się Sezon Licencyjny, Wnioskodawca posiada przeterminowane zobowiązania.
Już dawno taka sytuacja się nie zdarzyła, ale możliwe jest np. ukarani ujemnymi punktami, co spotkało GKS Bełchatów, który obecny sezon zaczął dorobkiem -4.
Władze ŁKS-u proszą o czas i zapewniają, że już niedługo wszystkie zobowiązania zostaną uregulowane. – To są stare rzeczy, o których wiedzieliśmy i przygotowaliśmy się do tego, że trzeba będzie spłacić te zobowiązania. Kiedy piłkarze otrzymają pieniądze i potwierdzą to w FIFA, zakaz zostanie zdjęty. Będziemy starali się uregulować to do końca stycznia – uspokajał w telewizji TOYA Tomasz Salski, prezes ŁKS-u.