Według raportu Deloitte, ŁKS w sezonie 2020/2021 miał najdroższą drużynę w lidze.
Firma Delloite przygotowała raport "1 Liga finansowa". Jak czytamy w jego opisie: "Tegoroczna edycja raportu „1 Liga finansowa” jest czwartą odsłoną opracowania przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, Pierwszą Ligą Piłkarską oraz klubami 1 Ligi. Raport prezentuje przychody klubów piłkarskich uczestniczących w rozgrywkach 1 Ligi w sezonie 2020/2021. Poprzednie edycje raportu obejmowały przychody klubów uczestniczących w rozgrywkach 1 Ligi w konkretnych sezonach za poprzedni pełny rok kalendarzowy. W bieżącej edycji nastąpiła zmiana w metodyce sporządzania raportu. Zaprezentowane przez nas dane dotyczą przychodów, które zostały wygenerowane w okresie od 01.07.2020 do 30.06.2021, czyli obejmują pełny sezon ligowy."
Łącznie kluby Fortuny 1 Ligi w poprzednim sezonie zarobiły 128 mln złotych. ŁKS z przychodem na poziomie 7.9 mln złotych zajął siódme miejsce w lidze.

ŁKS na pensje wydał 9.4 mln złotych
ŁKS płacił największe pensje w lidze. Aż 9.4 mln złotych kosztowało łódzki klub pensje dla kadry pierwszej drużyny i Akademii. Na sytuację wpływ miało utrzymywanie tak drogich zawodników jak między innymi Arkadiusz Malarz (około 20/25 tysięcy złotych) Ricardinho (65 tysięcy złotych), Mikkel Rygaard (45 tysięcy złotych).
"Biorąc pod uwagę specyfikę finansów klubów występujących w 1 Lidze, w której kluby otrzymują dofinansowania od właścicieli na bieżącą działalność (które nie są uwzględnione w przychodach budujących nasz ranking), wskaźnik wynagrodzeń do przychodów został przez nas skorygowany. Przychody zostały powiększone o wpłaty właścicielskie na rzecz klubów w analizowanym okresie". ŁKS został dokapitalizowany 26 maja. Podwyższenie kapitału nastąpiło poprzez emisję 14 839 nowych akcji po 100 zł każda.
Władze dwukrotnego mistrza Polski zaryzykowały i ściągnęły drogich zawodników, bo były przekonane o awansie do ekstraklasy. Niestety, ale większość zimowych transferów okazała się niewypałem ŁKS został w pierwszej lidze i popadł w kłopoty finansowe, o których skutkach słyszeliśmy niedawno.

Jak widać na załączony wykresie wydatki na pensje w ŁKS-ie przekroczyły aż 19 proc. budżetu. Na tle reszty stawki łodzianie wypadają bardzo słabo, bo średnia ligowa, wynosi 57 proc.
Należy natomiast wspomnieć, że nie są tu uwzględnione wpływ z transferów, w których ŁKS osiągnał drugi najwyższy wynik w lidze. Stało się to za sprawą transferu Adama Ratajczyka do Zagłębia Lubin, na którym klub zarobił najwięcej. ŁKS jest drugi jeżeli chodzi o bilans transferowy. Łodzianie zarobili 2.16 mln złotych, a wydali tylko 0.75. Bilans 1,45 mln może robić wrażenie.

Wydatki na pierwszą drużynę trudno oszacować również, dlatego że ŁKS mocno inwestuje w akademię. W sezonie 2021/2022 utrzymuje dwie drużyny młodzieżowe: ŁKS II - w trzeciej lidze i ŁKS III - w lidze okręgowej,
Sponsorzy i marketing
ŁKS od ośmiu sponsorów dostał łącznie 2.16 mln złotych. Patrząc na liderującą Arkę, której partnerzy wypłacili 6.16 mln nie wygląda to najlepiej, ale jeżeli spojrzymy na to, że klubowi z Gdyni świadczenia wypłaciło 22 sponsorów, średnia jest podobna. Jeden partner ŁKS-u płacił 0.27 mln, a Arki 0.28 mln.

ŁKS zarabiał sporo na kibicach. Najlepsze wyniki finansowe osiąga Widzew Łódź. Średni przychód na widza w tym klubie na rozegrany mecz wyniósł 118 zł, a jest to spowodowane faktem sprzedaży karnetów na cały sezon, których kibice nie zwracali. Drugi w tej kategorii jest ŁKS Łódź, który osiągnął 65 zł od każdego widza na rozegrany mecz.

ŁKS i Widzew bardzo dobrze promowały miasto Łódź. W przygotowanym przez Pentagon Resreach raporcie wartości mediowej miasto plasuje się na pierwszej pozycji. Blisko 205. tysięcy wystąpień Łodzi w mediach przełożyło się na 57.6 mln złotych wartości mediowej. Tym dziwniejsze, że Urząd Miasta Łodzi tak niechętnie wspomaga finansowo łódzkie kluby.

Podsumowanie sezonu 2020/2021 ŁKS-u przez Deloitte

Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.