Od dalekiej Nigerii, przez słoneczną Andaluzję aż po Beskid Sądecki. Przed 67. derbami Łodzi zapraszamy na wyprawę śladem miast, w których przyszli na świat piłkarze ŁKS-u.
W kadrze ŁKS-u znajduje się 30 zawodników. 21 spośród nich (70%) urodziło się w Polsce, dziewięciu przyszło na świat poza jej granicami. Wyjątkowym przypadkiem jest Ebenezer Kelechukwu Ibe-Torti, który wprawdzie spędził pierwsze lata życia w Nigerii i w Kenii, jednak od dłuższego czasu mieszka w Polsce i legitymuje się polskim paszportem.
Wśród ełkaesiackich obcokrajowców znajdziemy pięciu Hiszpanów, jednego Brazylijczyka, jednego Duńczyka oraz Stipe Juricia, który posiada podwójne (bośniackie i chorwackie) obywatelstwo. Przypadek Juricia jest ciekawy. Przyszedł na świat na terenie Bośni, jednak pochodzi z zachodniej części kraju, w której dominuje ludność chorwacka i to właśnie z tym narodem czuje się najmocniej związany. Z jego rodzinnego Tomislavgradu znacznie bliżej jest do chorwackiej granicy (ok. 35 km) niż do Sarajewa (ok. 150 km). Co ciekawe, z tej samej miejscowości wywodzi się też Dario Krišto, były gracz Widzewa.
Aż czterech z pięciu grających w ŁKS-ie Hiszpanów jest Andaluzyjczykami. Mowa o Samu Corralu, Pirulu, Antoniu Dominguezie i Javim Moreno. Powroty do domu muszą być szczególnie przyjemne dla ostatniego z nich – Almería to znany ośrodek turystyczno-wypoczynkowy położony we wschodniej części słynnego „Wybrzeża Słońca” (Costa del Sol). Rodzinne miasto skrzydłowego ŁKS-u słynie ze słonecznych plaż, uprawy cytrusów i górującej nad miastem imponującej poarabskiej fortecy. Nad Morzem Śródziemnym przyszedł na świat także Antonio Dominguez. Jego rodzinne Punta Umbria to jednak miejsce zdecydowanie mniej popularne wśród turystów – mowa o niewielkim rybackim miasteczku położonym nieopodal granicy portugalskiej.
Wśród ełkaesiaków urodzonych w Polsce liczną grupę stanowią ci związani z regionem łódzkim – na terenie naszego województwa przyszło na świat dziewięciu piłkarzy z obecnej kadry biało-czerwono-białych. Trzech urodziło się w Łodzi – to Aleksander Bobek, Jan Sobociński i Adam Marciniak. Nie ma jednak wśród nich ani jednego pewniaka do wyjścia w pierwszej jedenastce w 67. derbach Łodzi – Aleksander Bobek ma słabą pozycję w hierarchii bramkarzy, a Jan Sobociński i Adam Marciniak pauzowali ostatnio z powodu kontuzji.
Co ciekawe, pozostali gracze ŁKS-u urodzeni w Polsce pochodzą głównie z terenów przygranicznych. Mamy więc reprezentantów północno-zachodnich (Adrian Klimczak urodzony w Policach, ok. 20 km od granicy niemieckiej), północno-wschodnich (Maciej Radaszkiewicz urodzony w Suwałkach, ok. 30 km od granicy litewskiej) i południowo-zachodnich (Kamil Dankowski z Dusznik-Zdroju położonych tuż przy granicy czeskiej) rubieży kraju, a także dwóch graczy pochodzących znad Bałtyku – Piotra Janczukowicza z podsłupskich Sycewic i Piotra Gryszkiewicza z Trójmiasta. Szczególnie liczna jest „kolonia” nowosądecka. Nowosądeczan jest w kadrze ŁKS-u dokładnie tyle samo, co… łodzian, czyli trzech. W stolicy Sądecczyzny przyszli na świat Marek Kozioł, Bartosz Szeliga i Jan Kuźma.
W kadrze ŁKS-u znajduje się: