Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji planuje odnowić Halę Sportową przy ulicy ks. Ignacego Skorupki 21, zwaną Pałacem Sportu. To dobra informacja. Gorsza dotyczy terminu realizacji tej inwestycji.
67-letni Pałac Sportu to dla wielu pokoleń łodzian miejsce ich emocji i wzruszeń. Tutaj przez lata gościliśmy m.in. siatkarską Ligę Światową, wiele znakomitych sezonów rozegrali hokeiści ŁKS, a fani muzyki mogli podziwiać np. Iron Maiden czy uczestniczyć w legendarnym „Rockowisku”. Sam budynek lata świetności ma już za sobą. Szczególnie, że w Łodzi powstały inne hale sportowo-widowiskowe.
W UMŁ postanowiono jednak, że Pałac Sportu nie może dłużej być w takim stanie i obiekt ma zostać zmodernizowany. Ale całość inwestycji rozpocznie się nie od remontu wnętrza, parkietu, szatni czy trybun, ale od remontu… dachu.
Szacowana wartość tego zadania to kwota w granicach 25 milionów złotych z możliwością uzyskania 85 procent dofinansowania w ramach Funduszy Europejskich.
– Odtworzenie historycznych świetlików i okien dachowych pomoże na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, bowiem światło dzienne będzie wykorzystywane na płycie głównej. Modernizacja wentylacji i jej umieszczenie wewnątrz budynku poprawi komfort trenujących na co dzień w hali dzieci, młodzieży, zawodniczki i zawodników wielu klubów oraz uczestników różnorodnych i bezpłatnych zajęć dla mieszkańców, które prowadzą instruktorzy MOSiR. Montaż odnawialnych źródeł energii zapewni niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, bez negatywnego wpływu na środowisko i przyczyni się do znacznej optymalizacji kosztów eksploatacji – powiedziała zastępczyni dyrektora Miejskiego Ośrodka i Sportu w Łodzi Iwona Safjanowska.
Plany są wielkie, ale chociaż dzisiaj władze Łodzi dzielą się nimi z mieszkańcami, to może się okazać, że nic z nich nie wyjdzie. Wniosek o dofinansowanie, bez którego do realizacji tej inwestycji prawdopodobnie nie dojdzie, zostanie złożony w trzecim kwartale tego roku. Termomodernizacja mogłaby się rozpocząć na początku przyszłego roku i zakończyć pod koniec 2026 roku. Czasu do rozpoczęcia prac jest więc bardzo dużo. Jeszcze więcej do ich zakończenia.
A przecież to nie problemy z elewacją i zwiększone zużycie energii elektrycznej jest największym problemem Pałacu Sportu, tylko jego wnętrze – między innymi trybuny, które nie spełniają wymogów przeciwpożarowych.
– Termomodernizacja to pierwszy etap. Kolejnym będzie składanie w przyszłym roku projektu do Ministerstwa Sportu w sprawie modernizacji tej hali wewnątrz: parkietu, trybun i wszystkiego tego, co jest potrzebne, by mogły tutaj odbywać się wydarzenia sportowe i artystyczne – powiedziała Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent Łodzi.
Mowa więc o jeszcze dalszej przyszłości niż w przypadku termomodernizacji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem urzędników, odnowiona hala sportowa przy ul. Skorupki będzie mogła pomieścić około 5000 widzów, zaś pierwsze wydarzenie ugości w 2028 roku.
Pałac Sportu przy ul. ks. Ignacego Skorupki 21 był pierwszym w Polsce obiektem sportowym zaprojektowanym i zbudowanym przez Polaków w latach 50. XX wieku. Jesienią 1957 roku Łódź mogła poszczycić się najnowocześniejszym obiektem sportowym w Europie. Obiekt powstał według projektu inżyniera Włodzimierza Prochaski z Politechniki Gdańskiej. Prace nad budową hali rozpoczęto już w 1948 roku, ale na kilka zostały wstrzymane. Wznowiono je w 1951 roku i do głównego projektanta dołączył Kamil Lisowski.
Hala została wyposażona w jedno z pierwszych w Polsce sztucznych lodowisk, na którym do 1991 roku grali hokeiści Łódzkiego Klubu Sportowego. Ponadto w Pałacu Sportu rozgrywano mecze siatkarskiej Ligi Światowej oraz Skry Bełchatów w Lidze Mistrzów, międzynarodowe i krajowe mecze bokserskie, mistrzostwa Europy w koszykówce kobiet w 1958 roku czy pokazy łyżwiarstwa figurowego.
Pałac Sportu był również wielu wydarzeń kulturalnych, głównie muzycznych. W latach 80. ubiegłego wieku odbywał się tutaj jeden z najważniejszych festiwalu muzycznych tamtego okresu – Rockowisko. Do łódzkiej hali koncertować przyjechali również muzycy z Iron Maiden czy Shakin` Stevens, Kajagoogoo czy Budgie. Ponadto Pałac Sportu pełnił (i wciąż pełni) funkcje targowe, prezentacyjne i przede wszystkim treningowe.