Razem z dziennikarzami piszącymi o łódzkiej piłce i z kibicami ŁKS-u i Widzewa wybieramy Piłkarza Roku. Będzie lepiej niż we France Football.
Za nami 2021 rok. Dla łódzkich drużyn średnio udany, bo przecież latem i ŁKS i Widzew miały awansować do PKO Ekstraklasy. Znacznie bliżej był zespół z al. Unii, ale przegrał w finale barażów. Dla Widzewa poprzedni sezon był katastrofą. Drugie półroczne było dla drużyny z al. Piłsudskiego znacznie lepsze, natomiast dla ŁKS-u gorsze i wiosną musi gonić czołówkę Fortuna 1. Ligi.
Tyle tytułem podsumowań drużynowych. Teraz chcemy skupić się na ocenach indywidualnych. Wielu piłkarzy nas zawiodło, ale jednak byli tacy, którzy grali dobrze. Postanowiliśmy ustalić, którzy piłkarze ŁKS-u i Widzewa w 2021 roku byli najlepsi i wybrać Piłkarza Roku Łódzkiego Sportu.
Najsłynniejszy i najbardziej prestiżowy plebiscyt piłkarski na świecie to oczywiście “Złota Piłka” magazynu „France Football”. Na jego wyniki czeka co roku cały piłkarski świat. Później przez wiele dni trwa dyskusja o jego rozstrzygnięciu. Zwykle nie brakuje słów krytyki, żali i pretensji. Tak było w tym roku, gdy Lionel Messi wyprzedził Roberta Lewandowskiego. Z uwagi na zasady głosowania – „France Football” zbiera głosy dziennikarzy z całego świata – bywa tak, że o wygranej decyduje popularność piłkarza w różnych zakątkach globu, a nie to, jaki naprawdę był dla niego miniony rok. I tak chyba było w tym przypadku, bo np. dziennikarze z Mozambiku, Kirgistanu, Sudanu czy Saint Kitts i Nevis, w ogóle nie umieścili w pierwszej piątce Polaka. Podobnie zresztą, jak z Argentyny i Brazylii.
„Miniony rok” to chyba też nie jest dobre określenie, bo wyniki “Złotej Piłki” ogłaszane są już w listopadzie, a głosowanie zamknięte jest jeszcze wcześniej – 24 października. Więc gdy Lewandowski strzelał dalej gola za golem w Bundeslidze, a w Lidze Mistrzów zdobywał m.in. bramkę strzałem przewrotką, a w tym czasie Messi przechadzał się po francuskich murawach, nie miało to już znaczenia. France Football rok zakończył wcześniej.
My chcemy to zrobić lepiej, tym bardziej, że to przecież my Polacy “uczyliśmy Francuzów jeść widelcem”. Dlatego głosowanie trwało (i wciąż trwa, o czym za chwilę) dopiero teraz, na przełomie roku. Dlatego o głosy poprosiliśmy dziennikarzy, którzy naprawdę oglądali mecze ŁKS-u i Widzewa i naprawdę wiedzą, którzy piłkarze grali najlepiej. O pomoc poprosimy też kibiców obu łódzkich klubów (oni to już w ogóle znają się najlepiej), ale o tym za chwilę.
France Football, co zrozumiałe ze względu na rozmach plebiscytu, nominował 30 piłkarzy z całego świata. My poprosiliśmy dziennikarzy, by głosowali po prostu na piłkarzy ŁKS-u i Widzewa, którzy grali dla tych drużyn w tym roku. Każdy z nich (czasem były to zespoły redakcyjne, a nie pojedynczy dziennikarze) wskazał swoją piątkę przyznając zawodnikom kolejno 6, 4, 3, 2 i 1 punkt (tak jak w Złotej Piłce).
Do udziału w plebiscycie Piłkarz Roku Łódzkiego Sportu 2021 zaprosiliśmy: Dziennik Łódzki i Express Ilustrowany, Gazetę Wyborczą, portal TuLodz.pl, Polską Agencję Prasową, Interię, Przegląd Sportowy, Weszlo.com, igol.pl, Radio Żak, Radio Łódź, TVP Łódź, TV Toya, Łódź.pl, Sportowe Fakty, Łączy Nas Pasja, Polsat Sport, Sport, a dodatkowo także kibicowskie Radio Widzewa i portale kibiców lksfans.pl, widzewtomy.net oraz widzewiak.pl, w którym pisze Bogusław Kukuć, nestor łódzkich dziennikarzy.
Myśleliśmy jeszcze o jednym widzewskim portalu i jednym podcaście, ale musieliśmy odpuścić, by nie było wyraźnej przewagi mediów związanych (w tym przypadku sercem) z klubem z al. Piłsudskiego 138. Portale, które zaprosiliśmy, działają na „rynku” od wielu lat i – na razie wspomnimy o tym tylko jednym zdaniem – zachowały się bardzo profesjonalnie. Zresztą wszyscy dziennikarze stanęli na wysokości zadania, bo przecież nie jest tajemnicą, że większość z nich ma swoje klubowe sympatie. Mamy przekonanie, że były to głosowania uczciwe.
Przy okazji, jeśli kogoś przez przypadek pominęliśmy, to bardzo przepraszamy. Poprawimy się w przyszłości. I ostatnia sprawa w tej kwestii: swoje głosy oddali też rzecznicy prasowi (działy prasowe) ŁKS-u i Widzewa. Oni też przecież co tydzień relacjonują mecze łódzkich drużyn.
Wzorem France Football wybierzemy też najlepszych w innych kategoriach. To już jednak tylko wybory redakcji Łódzkiego Sportu. Wybraliśmy Piłkarkę roku, Młodego piłkarza roku, Trenera roku, Bramkarza roku, Gola roku oraz Mecz roku. Te wybory ogłosimy już we wtorek 4 stycznia. Przy okazji, na naszych profilach w mediach społecznościowych chętnie poczytamy o waszych wyborach. Komentujcie.
Jaki jest plan na kolejne dni? W następnej kolejności ogłosimy miejsca do szóstego w dół i napiszemy, którzy piłkarze będą w pierwszej piątce plebiscytu, ale jeszcze bez miejsc, jakie zajmą, bo możliwe, że jeszcze nie będziemy tego wiedzieć (nie zdradzimy tego). Poprosimy o głosy kibiców. Na Twitterze zamieścimy sondę i po zakończeniu głosowania dodamy punkty do ogólnej puli. Tak samo, jak w przypadku głosowania dziennikarzy: 6 punktów dla zwycięzcy, 1 dla gracza, który zajmie piąte miejsce. Na razie możemy zdradzić tylko tyle, że te głosy mogą być bardzo ważne, bo nie ma jednego wyraźnego faworyta, różnice punktowe są minimalne.
Następnie pokażemy, jak głosowali dziennikarze i redakcje. Niektórzy przysłali nam także uzasadnienia, za co też bardzo dziękujemy. Też je oczywiście opublikujemy.
W tym roku nie przewidujemy gali, chociaż marzy nam się cykliczność plebiscytu i oficjalne i uroczyste wręczanie nagród w przyszłości jest w naszych planach. Dla Piłkarza Roku Łódzkiego Sportu będzie jednak statuetka oraz nagroda: markowy (naprawdę ładny) zegarek.
Mamy nadzieje, że będziecie się z nami dobrze bawić.
Redakcja