Według raportu Deloitte Widzew w sezonie 2020/2021 miał najwięcej przychodów ze wszystkich klubów Fortuna 1 Ligi.
Firma Delloite przygotowała raport „1 Liga finansowa”. Jak czytamy w jego opisie: „Tegoroczna edycja raportu „1 Liga finansowa” jest czwartą odsłoną opracowania przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, Pierwszą Ligą Piłkarską oraz klubami 1 Ligi. Raport prezentuje przychody klubów piłkarskich uczestniczących w rozgrywkach 1 Ligi w sezonie 2020/2021.
Poprzednie edycje raportu obejmowały przychody klubów uczestniczących w rozgrywkach 1 Ligi w konkretnych sezonach za poprzedni pełny rok kalendarzowy. W bieżącej edycji nastąpiła zmiana w metodyce sporządzania raportu. Zaprezentowane przez nas dane dotyczą przychodów w okresie od 01.07.2020 do 30.06.2021, czyli obejmują pełny sezon ligowy.”
Łącznie kluby Fortuna 1 Ligi w poprzednim sezonie zarobiły 128 mln złotych. Widzew z przychodem na poziomie 17,12 mln zł zajął pierwsze miejsce i znacząco wyprzedził ligowych rywali.
Podsumowanie wyników badania prowadzonego od sierpnia 2020 do czerwca 2021 wskazuje na zdecydowaną dominację Łodzi w „rankingu miast”. To oczywiście efekt rozgrywania meczów w Fortuna 1. Lidze przez dwa kluby – ŁKS oraz Widzew. Blisko 205 tys. wystąpień tego miasta w mediach przełożyło się na 57,6 mln wartości mediowej.
Sponsorzy Widzewa również mogą czuć się zadowoleni. Na meczach czerwono-biało-czerwonych 448 387 razy wyeksponowano łącznie 62. marki. To jeden z najlepszych wyników w lidze
Partnerzy łódzkiego klubu wsparli go łączną kwotą 4,43 mln złotych. Widzew miał 14 sponsorów, a średni przychód od sponsora wynosił 0,32 mln złotych.
Nawet mimo obostrzeń covidowych Widzew miał najlepszą frekwencję. Mecze czerwono-biało-czerwonych oglądało średnio 6190 fanów. Łodzianie z udziałem kibiców rozegrali jako gospodarz osiem spotkań, ale zdeklasowali ligową stawkę, będąc prawie dwa razy lepszymi od wiceliderującej Arki.
Oprócz najlepszej frekwencji Widzew zarobił najwięcej na kibicach Najlepsze wyniki finansowe, co nie jest
zaskoczeniem po lekturze wcześniejszych stron raportu, osiąga Widzew Łódź. Średni przychód na widza w tym klubie na rozegrany mecz wyniósł 118 zł, a jest to spowodowane faktem sprzedaży karnetów na cały sezon, których kibice nie zwracali, dzięki czemu klub nie stracił ani złotówki.
Tylko 37 proc. budżetu Widzewa stanowiły pensje sztabu szkoleniowego i piłkarzy. To drugi najniższy wynik na tym poziomie rozgrywkowym. Średnia ligowa wynosiła 57 proc., więc klub wypada naprawdę dobrze.
Od sezonu 2020/2021 Deolitte liczy również dofinansowania od właścicieli „Biorąc pod uwagę specyfikę finansów klubów występujących w 1 Lidze, w której kluby otrzymują dofinansowania od właścicieli na bieżącą działalność (które nie są uwzględnione w przychodach budujących nasz ranking), wskaźnik wynagrodzeń do przychodów został przez nas skorygowany. Przychody zostały powiększone o wpłaty właścicielskie na rzecz klubów w analizowanym okresie”.
Do grona klubów o wskaźniku niższym od optymalnego można zaliczyć Koronę Kielce, Widzew Łódź, Zagłębie Sosnowiec oraz Arkę Gdynia. Oba kluby w sezonie 2020/21 otrzymały istotne wsparcie finansowe w postaci wpłat właścicielskich, które w znacznym stopniu przełożyło się na niski poziom wypracowanych wskaźników wynagrodzeń.
Nieco gorzej ma się sprawa z widzewskimi transferami. Łodzianie stracili na nich 0,2 mln złotych, ale trudno się dziwić, skoro z większością piłkarzy kontrakty były nieprzedłużane, albo rozwiązywane, a pozyskano nowych zawodników.