Budowa ośrodka treningowego Widzewa Łódź zbliża się wielkimi krokami. Widzew Training Center powstanie nie w Łodzi, ale w Bukowcu w gminie Brójce i ma być drugim domem dla piłkarzy oraz trenerów łódzkiego klubu.
Podczas III Kongresu Klub Sportowy a Samorząd władze Widzewa oraz sekretarz stanu w ministerstwie sportu i turystyki Ireneusz Raś poinformowali o podpisaniu umowy na dotację, która umożliwi rozpoczęcie budowy ośrodka szkoleniowego dla Widzewa Łódź.
To historyczna informacja, bo Widzew wreszcie dorobi się swojego miejsca, w którym nie tylko trenerzy, ale przede wszystkim piłkarze będą mogli się poczuć jak w domu.
– Tak, spełnia się moje ogromne marzenie. To była moja wielka ambicja, żeby Widzew miał coś swojego, żeby Widzew mógł szkolić młodzież i miał taki swój prawdziwy dom. Ta inwestycja będzie z nami na lata. Podpisana umowa to nie tylko umowa dotacyjna, ale przede wszystkim inwestycyjna. Ona obliguje nas jako inwestora do tego, żeby ta inwestycja została zrealizowana – podkreślił prezes Widzewa, Michał Rydz.
Obecnie piłkarze Widzewa przygotowują się do meczów korzystając z boisk w ośrodku treningowym przy ul. Małachowskiego, którymi zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji jak również innych boisk w okolicy, Uniejów, Andrespol. Wizyta zawodników na Łodziance ogranicza się wyłącznie do treningu na murawie, bo nie ma tam miejsca, gdzie piłkarze mogliby spędzić czas przed lub po zajęciach. W Widzew Training Center będzie inaczej.
Sercem Widzew Training Centre będzie pokaźny budynek klubowy, w którym znajdzie się wszystko, co niezbędne dla obszaru sportu w profesjonalnym klubie m.in.: sale odnowy biologicznej, sale odpraw, sale treningowe oraz pomieszczenia, w których będzie można zjeść posiłek i odpocząć. Takie miejsce pozwoli realizować funkcje treningowe i integracyjne, ponieważ zawodnicy będą mogli spędzać w klubie więcej czasu niż tylko na samych treningach.
Oprócz budynku, do dyspozycji widzewiaków będzie mini stadion z boiskiem z naturalną nawierzchnią, a obok już wybudowane boisko sztuczne, z którego klub może korzystać w uzgodnieniu z gminą.
W trakcie spotkania w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej poinformowano, że Ministerstwo Sportu i Turystyki dofinansowuje budowę ośrodka treningowego Widzewa kwotą 10 milionów złotych. To prawie połowa kwoty pierwszego etapu inwestycji.
Pierwszy etap budowy Widzew Training Center ma kosztować 20 085 224 zł netto, co daje 24 705 825 zł brutto. Widzew, a raczej właściciel Widzewa, czyli Tomasz Stamirowski będzie musiał wyłożyć ponad 14 milionów złotych. A przynajmniej takie są plany.
– Trwają prace dotyczące przygotowania wyboru wykonawcy, ponieważ chcemy to zrobić w formie zaprojektuj i wybuduj. Naszym poważnym wyzwaniem jest to, by wyłonić wykonawcę tego ośrodka. Przygotowujemy zakres postępowania ofertowego, tworzymy zespół projektowy – poinformował prezes Widzewa, Michał Rydz.
W ciągu najbliższych tygodni Widzew ma całą przedstawić całą koncepcję widzewskiej infrastruktury oraz osoby, które będą nad nią pracować.
Pierwsza umowa to dopiero początek. Widzew złożył wnioski o kolejne dotacje, by w następnych latach móc dobudować w Widzew Training Center między innymi kolejne boiska.
– Najgorszy jest ten pierwszy krok. Krok, który już jest za nami. Łączna kwota inwestycji to nieco ponad 20 milionów, z czego 10 milionów z naszej strony. Cały czas Widzew ma jednak plan rozwoju tego miejsca. Zaczynamy od jednego boiska i całego zaplecza, więc to niezwykle ważny krok – ocenił Ireneusz Raś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
A to nie koniec dobrych wieści. W Bukowcu na ukończeniu są już lokalne inwestycje mające poprawić komfort korzystania z obiektów Widzew Training Center.
– W ostatnim czasie została wybudowana nowa droga doprowadzająca ruch do trenerów, które Widzew od nas dzierżawi. Bardzo dopinguję i trzymam kciuki za to, by ten ośrodek powstał – zdradził Radosław Agaciak, wójt gminy Brójce.
Pierwsze prace związane bezpośrednio z budową WTC mają się rozpocząć wiosną 2025 roku. Pierwszy trening w nowym ośrodku Widzewa zostanie przeprowadzony 1,5 roku później.
Przypomnijmy, że inwestycja w Bukowcu to element przedstawionej w 2023 roku przez Klub strategii rozwoju sportu oraz niezbędnej infrastruktury, bez której rozwój Widzewskiej Młodzieży i praca pierwszej drużyny nie byłyby możliwe zgodnie z przyjętymi standardami.
Plan infrastrukturalny oprócz budowy ośrodka Widzew Training Center zakładał remont dwóch muraw na Łodziance i powstanie boiska podgrzewanego przy al. Piłsudskiego 138. Prace przy ul. Małachowskiego są już zakończone, co daje komfortowe warunki do treningu zawodnikom Akademii Widzewa Łódź.
A co z boiskiem przy stadionie?
– Finalnie, jak już pozbieramy wszystkie dokumenty, wystąpimy o pozwolenie na budowę, na które możemy czekać nawet 60 dni. Dlatego nie chcę obiecać, że prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, ale obiecuję, że robimy wszystko, by tak się stało – wyjaśniła Iwona Safjanowska z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łodzi.
Jak usłyszeliśmy, obecnie wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem. Trudno przewidzieć, jak potoczy się cała inwestycja, bo wpływ na to ma m.in. pogoda. Na razie można być jednak spokojnym o to, że do nowego sezonu widzewiacy będą mogli się przygotowywać na spełniającym wymogi licencyjne nowym naturalnym boisku z podgrzewaną murawą w sąsiedztwie swojego stadionu.
– Dzieje się papierowo, uzgodnieniowo, z dostawcami mediów i zarządem Widzewa. To żmudne, ale niezbędne – wyjaśnia Safjanowska.
Termin wykonania zamówienia upływa 30 czerwca 2025 roku.
CZYTAJ TAKŻE >>> Koniec Witolda Skrzydlewskiego w łódzkim sporcie: „Stały się rzeczy, których nie wybaczę”
Ośrodek Treningowy WidzewaPKO EkstraklasaWidzew ŁódźWidzew Training Center