Kibice stworzyli największe źródło wiedzy o ŁKS-ie. Encyklopedia na 115. urodziny klubu.
19 sierpnia, ŁKS będzie świętował 115. rocznicę powstania. Założony w 1908 roku klub, był pierwszym klubem Polaków w Łodzi. Wcześniej swoje drużyny tworzyli licznie zamieszkujący miasto Niemcy, Żydzi, a nawet Anglicy. Fani ŁKS-u pielęgnują historię ukochanego klubu. Pamiętają, o swoich bohaterach, dbają o miejsca pamięci z nimi związane i przekazują ich historie kolejnym pokoleniem.
Kibice, którzy pielęgnują historię ŁKS-u na facebookowej grupie dzielili się swoimi znaleziskami. Okazało się, że zdjęć, pamiątek, artykułów z gazet i dokumentów historycznych jest tak wiele, że portal społecznościowy zrobił się zbyt ciasny by je przechowywać. Najbardziej zaangażowani stworzyli stronę internetową. I tak powstała Encyklopedia ŁKS.
Czytaj także: Łukasz Madej po derbach.
Strona zostanie oddana do użytku kibiców 19 sierpnia. Rozwijano ją przez cztery lata. W dniu premiery posiadała będzie około osiem tysięcy artykułów i wpisów encyklopedycznych, oraz galerie eksponatów, która według autorów już teraz ma sześć tysięcy unikalnych zdjęć, a projekt dalej będzie rozwijany. Twórcy zapowiadają, że jest na co czekać, bo w encyklopedii znajdą się niepublikowane dotąd dokumenty i wycinki z gazet, związane z najstarszą historią ŁKS-u.
– To jedno z największych, jeżeli nie największe źródło, dysponujące niezależnymi danymi historycznymi, co nie jest oczywiste, przy projektach tworzonych przez kibiców. Nowe pokolenia fanów dwukrotnych mistrzów Polski, dzięki encyklopedii w jednym miejscu będą mogły poszerzać wiedzę, o swojej ulubionej drużynie – słyszmy od jego z autorów.
Co ciekawe, tak ogromny projekt tworzyli kibice. Wolontariusze poświęcali wolny czas, by uwiecznić nawet najmniej znane karty z historii ŁKS-u. W encyklopedii mają pojawić się informacje, o hazenie, przedwojennym sporcie, z którego słynęła żeńska sekcja ŁKS-u.
Encyklopedyści zapowiadają, że po premierze projekt nadal będzie rozwijany. Nie tylko o bieżące wydarzenia, ale również, o nowe źródła historyczne.