W 2023 roku ŁKS skończy 115 lat. Zasłużony klub, na każdą okrągłą rocznicę przygotowuje specjalne stroje meczowe. Do tej pory kibice zachwycają się modelem wydanym na 110-lecie ŁKS-u. Do czerwonego paska dodano złote wstawki, które prezentowały się wspaniale.
W tym sezonie, ze względu na budżetowe ograniczenia, ŁKS gra w skromnych, ale schludnych strojach. Klub z al. Unii nie prowadził nawet akcji promocyjnej, a pojedyncze repliki koszulek z tego sezonu pojawiły się w sklepie kibiców. Prawdziwa bomba, nadejść ma w 2023 roku, kiedy to łódzki klub skończy 115 lat. A gdyby wziąć przykład z Manchesteru City?
Manchester City, w tym sezonie przygotował stroje wyjazdowe, nawiązujące do historycznych koszulek, w których w latach sześćdziesiątych osiągał największe sukcesy. Trykoty, zainspirowane były strojami AC Milan. Koszulka wygląda ładnie, ale sposób w jaki ją przedstawiono, to prawdziwy marketingowy majstersztyk.
Klip, w którym zawadiacki kibic Manchesteru oprowadza nas po mieście, pokazując ikoniczne miejsca, zwyczaje mieszkańców i wspominając legendarnych piłkarzy The Citizens, oddaje klimat klubu. W filmie pada cytat z piosenki zespołu Oasis, którego artyści są wiernymi fanami Manchesteru –“Sunshine follows thunder”.
Chociaż w Łodzi nie mamy swojego Oasis, to przecież cytat: “to co piękne jest przed nami” z piosenki The Bootels, na trwałe wszedł do słownika ełkaesiaków. Mamy też swoją krańcówkę, migawkę, chynychy i bigiel. Z resztą tak Łódź jak i Manchester, ze swoimi industrialnymi charakterami, mają w sobie coś niepowtarzalnego.
Czytaj także: Darmowy bilet na ŁKS dla łodzian.
Z tego co wiadomo historykom sportu, ŁKS, przy doborze strojów nie inspirował się żadnym z klubów ze światowego topu, ale ma do czego nawiązywać. Przed pierwszą wojną światową, łodzianie nie mogli zarejestrować biało-czerwonych barw klubowych, dlatego na początku grali w czarnych, albo białych trykotach. Biało-czarny jest proporczyk ŁKS-u, który widnieje na Pucharze Smitha i Gilchrista. Piłkarze z al. Unii jako pierwsza całkowicie Polska drużyna, sięgnęli po niego w 1912 roku.
To nie wszystko. Chociaż w ostatnim czasie kolor czerwony kojarzony jest z Widzewem, to o ełkaesiakach w latach dwudziestych ubiegłego wieku mówiono “Czerwoni z miasta Łodzi”. To właśnie w czerwonych strojach, piłkarze ŁKS-u rozegrali pierwszy mecz ligowy Turystami w 1927 roku.
Ciekawe, co władze ŁKS-u szykują na 115-lecie? Mamy nadzieję, że nawiążą do pięknej i bogatej historii klubu tak zasłużonego dla polskiej piłki.