Alergia skórna to niezwykle częsta choroba, która pojawia się u osób w różnym wieku. W jej wyniku na skórze powstają wysypki, pęknięcia, nadmierna suchość oraz różnego rodzaju krosty, które pieką i swędzą. Czym dokładnie jest alergia skórna i jakie są jej przyczyny? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Alergia skórna to nic innego, jak reakcja ludzkiego organu zewnętrznego na kontakt z alergenem. Najczęściej występuje u osób, których bariera ochronna nie działa poprawnie i jest skłonna do podrażnień. Gdy warstwa ochronna skóry nie jest w stanie pełnić swojej funkcji w 100%, zostaje narażona na różne problemy i stany zapalne. Powoduje to zwiększoną szansę na powstawanie alergii, które widoczne są po kontakcie z alergenem. Ten można przyjąć doustnie (wtedy mówi się o alergiach pokarmowych) albo kontaktowo. Czynniki alergiczne są różne. Mogą być nim posiłki, składniki, pyłki czy detergenty.
Objawy alergii bywają różnorodne. Najczęściej pojawia się świąd i wysuszenie skóry. Są to pierwsze oznaki problemu, które świadczą o stanie zapalnym. W ich następstwie występują zmiany skórne (punktowe bądź w skupiskach). Będą to najczęściej krosty, grudki czy przebarwienia skóry. Przy alergii często spotyka się również obrzęk, miejscowe podniesienie temperatury ciała oraz występowanie pęcherzy. Te ostatnie często pękają, co przyczynia się do bólu i powstawania nadżerek oraz strupów. Nieleczona alergia może się rozwijać oraz zostawiać po sobie nierówne i głębokie blizny ciężkie do usunięcia.
Zastanawiasz się, skąd bierze się wysypka alergiczna? Przyczyn jest wiele i przed rozpoczęciem leczenia zawsze należy je odnaleźć. Alergia skórna powstaje najczęściej przy bezpośrednim kontakcie z alergenem, np. przy używaniu lateksowych rękawiczek, wykorzystaniu metalowych produktów czy też podczas sprzątania, gdy skóra ma kontakt z detergentami, środkami piorącymi oraz różnego rodzaju innymi substancjami. Problemem bardzo często mogą być również kosmetyki z substancjami zapachowymi, barwnikami albo konserwantami, np. podkłady, kremy nawilżające czy żele pod prysznic.
Tego typu alergie można zaobserwować również podczas noszenia ubrań wypranych w środkach zapachowych czy po zabawie ze zwierzakiem, którego sierść i ślina mimowolnie dotarła do uszkodzonej skóry. W takim przypadku zaleca się unikać alergenów.
Alergie skórne mogą być wywoływane również przez alergeny pokarmowe (głównie soję, nabiał, ryby, owoce morza, glutem czy glutaminian sodu) oraz przez alergeny wziewne (zanieczyszczenia powietrza, roztocza, zarodniki pleśni i pyłki roślin). Nie można również zapomnieć o tym, że uczulać mogą także przyjmowane leki, naturalne olejki eteryczne oraz jad owadów, gdy ten dostanie się do skóry przy ugryzieniu (np. przez osę czy komara). Tego typu alergie skórne zazwyczaj leczy się środkami antyhistaminowymi, zmniejszającymi działanie alergenu.