Najlepsi atleci świata, od środy będą rywalizowali w Pabianicach na mistrzostwa świata w wyciskaniu sztangi leżąc.
Hovhannes Yazichyan: Przygotowania do takiej imprezy trwają od trzech do czterech miesięcy. Najpierw musimy podpisać wszystkie umowy, zebrać grupę ludzi, którzy współpracują, ustalić harmonogram pracy organizacyjnej. Teraz jesteśmy na ostatnim etapie pracy – najtrudniejszej. Z dnia na dzień sytuacja w Polsce się zmienia, musimy dostosować się do warunków i wymagań jakie stawiają przed nami instytucje. Dla nas najważniejsze jest zdrowie zawodników, więc organizujemy wszystko tak żeby było bezpiecznie, a impreza doszła do skutku. Jestem sportowcem, wiem jak trudno przygotować się do zawód, ile to energii, wylanego potu, nakładów finansowych.
Jakie federacje zrzeszają najlepszych sportowców?
Federacji jest około pięciu na świecie. Zawodnicy mogą startować w każdej federacji, oprócz jednej, która wymaga wyłączności. Większość zawodników finansuje się samemu, przez to jesteśmy czasem zmuszeni wybierać, w których zawodach wystartujemy. Ciężko byłoby poświęcić połowę budżetu na przygotowania, żeby kupić bilet do Ameryki. W ciągu roku zdarza się, że startujemy w mistrzostwach świata w jednej federacji i mistrzostwach Europy w zupełnie innej.
Czy to ostatnia taka impreza w województwie?
Razem z moim klubem organizujemy teraz mistrzostwa świata federacji WPA, ale już w październiku dostaliśmy certyfikat organizatora takiej samej imprezy dla federacji GPC. To największa federacja zrzeszająca sportowców na świecie. Możemy oczekiwać, że na tą imprezę przyleci do nas nawet koło tysiąca zawodników.
Jak będą wyglądały straty zawodników od strony organizacyjnej?
Kibice nie będą mogli wejść, impreza jest w reżimie sanitarnym. Każda osoba, która wejdzie na sale musi posiadać negatywny wynik testu na COVID 19. Do hali mogą wejść zawodnicy, którzy startują danego dnia. Razem z nimi może być ich sztab trenerski. Takie mamy czasy. Tak jak mówiłem, dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo sportowców, sędziów, ekipy technicznej, każdego kto będzie przy tym wydarzeniu pracował.
Będą dwa stanowiska, na których sportowcy będą startowali w zawodach, oprócz tego kilka stanowisk do rozgrzewki. Po przeprowadzonym boju następuje dekoracja wygranych i dopóki nie opuszczą hali nie mogą na nią wejść następni. Żałuję, że impreza odbędzie się bez kibiców, bo zawsze była to okazja do spotkania najlepszych sportowców na świecie.
Partnerami tegorocznych Mistrzostw Świata są Polska Unia Trójboju Siłowego, patronem Mistrzostw jest prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz oraz Starosta Powiatu Pabianickiego Krzysztof Habura.
Mistrzostwa Świata w wyciskaniu sztagi leżąc Federacji WPA odbędą się w dniach 14-18 kwietnia w Pabianicach.