Większość planów treningowych dzieli na poszczególne dni trenowanie jednej, bądź kilku partii mięśniowych podczas danej jednostki treningowej. Takie rozwiązanie jest dobre dla osób, które mają już jakieś doświadczenie z treningiem siłowym, ich ciało jest przyzwyczajone do wykonywania takiego wysiłku fizycznego, wachlarz ćwiczeń jest większy, a technika już jest opanowana na tyle aby móc w pełni skorzystać z potencjału takiego rozwiązania.
Co nie oznacza, że trening FBW nie jest dla osób średniozaawansowanych czy nawet zaawansowanych! Co to to nie! Ale wracając do meritum…
Głównym założeniem treningu Full Body Workout jest zaangażowane do pracy jak najwięcej partii mięśniowych podczas jednego treningu. W praktyce wygląda to tak: dobieramy sobie po 1-2 ćwiczenia na daną partię mięśniową, starając się żeby to były głównie ćwiczenia wielostawowe złożone (przysiady, wykroki, ruchy podciągania lub przyciągania na plecy, wyciskania na klatkę, pompki, wyciskania na barki itd.).
Kolejność wykonywania ćwiczeń wygląda tak, że zaczynamy od największych partii do najmniejszych: nogi, plecy, klatka, barki, triceps, biceps, brzuch. Oczywiście można robić to inaczej, bo ile osób, tyle możliwości, ale na początek polecam właśnie w taki o to sposób sobie rozpisać plan treningowy.
Kolejną zaletą treningu FBW jest to, że na początku wystarczy go wykonywać 2-3 razy w tygodniu, aby dać fajny bodziec dla naszego ciała do rozwoju wyglądu sylwetki czy poprawy ogólnej sprawności. Do tego, jeśli nawet wypadnie nam jakiś trening, to nie będzie to miało takich konsekwencji jak przy innych planach treningowych, bo żadna z partii nie zostanie pominięta. Po prostu podczas następnej jednostki i tak przetrenujeny całe ciało.
Trening FBW jest atrakcyjniejszy i ciekawszy na początek niż skupianie się tylko na danej partii mięśniowej, do tego dobrze wpływa na rozruszanie całego ciała po dniu spędzonym w pracy – za biurkiem, w samochodzie, czy stojąc w jednej pozycji przez długi czas.
Podsumowując, trening Full Body Workout to bardzo dobre rozwiązanie dla osób chcących zacząć swoją przygodę z treningiem na siłowni, bez względu na cel (schudnąć, przytyć, poprawić swoją sprawność ogólną, wzmocnić, ciało), dla osób, które mało się ruszają w ciągu dnia i wszystkich tych, które lubią urozmaicenia i brak nudy.