ŁKS świętuje 116-te urodziny. Dlaczego w sierpniu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

ŁKS świętuje 116-te urodziny. Dlaczego w sierpniu? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook
Piłka nożnaJuż przed wojną obchody związane z rocznicą powstania ŁKS-u świętowano w sierpniu. Dlaczego ten miesiąc jest tak ważny dla ełkaesiaków? Przyjęło się, żeby urodziny ŁKS-u świętować 19 sierpnia. To symboliczna data, bo cyfry układają się w 1908, czyli rok powstania dwukrotnych mistrzów Polski. I to nie jest nowa moda, bo już przed wojną uroczystości związane z rocznicą złożenia sportowej drużyny obchodzono w sierpniu.

Już przed wojną obchody związane z rocznicą powstania ŁKS-u świętowano w sierpniu. Dlaczego ten miesiąc jest tak ważny dla ełkaesiaków?

Przyjęło się, żeby urodziny ŁKS-u świętować 19 sierpnia. To symboliczna data, bo cyfry układają się w 1908, czyli rok powstania dwukrotnych mistrzów Polski. I to nie jest nowa moda, bo już przed wojną uroczystości związane z rocznicą złożenia sportowej drużyny obchodzono w sierpniu.

ŁKS świętuje urodziny w sierpniu. Ma ku temu powody

W 1908 roku zaczęły zawiązywać się klubowe struktury. ŁKS był pierwszym w Łodzi klubem, założonym i kierowanym przez Polaków. Inicjatorami powstania sportowej drużyny byli Henryk Lubawski, Arnold Heiman i Jerzy Hirszberg. To był czas, w którym Polski nie było na mapie świata. Łódź znajdowała się pod zaborem rosyjskim. Zakazane było korzystanie z biało-czerwonych barw, z których dziś znany jest ŁKS. Dlatego pierwsze sezony, nowy klub rozgrywał w biało-czarnych koszulkach.

Nie jest pewne, kiedy dokładnie po raz pierwszy spotkali się założyciele ŁKS-u. Za to już w 1909, gdy rejestrowali Towarzystwo Łódzki Klub Sportowy możemy wskazać dokładną datę. Do dokumentu dotarli pasjonaci związani z profilem Encyklopedia ŁKS. Klubowy statut został zarejestrowany 14 sierpnia 1909 roku.

I tak już zostało. Akademie z okazji rocznic ŁKS-u zawsze odbywały się w sierpniu. Już trzy lata po wojnie, w 1948 roku na uroczystej gali z okazji czterdziestolecia klubu wystąpili przedstawiciele kilkunastu sekcji.

https://www.youtube.com/watch?v=XgEoElrSqEE

Obecnie w ŁKS-ie trenują piłkarze, siatkarki, koszykarze i koszykarki. Za sprawą Amelii Kostrzewy i jej świetnego trenera Grzegorza Golińskiego odradza się ełkaesiacki boks. Przy al. Unii nareszcie powstał stadion i hala na miarę klubu o tak bogatej tradycji. I nawet jeżeli czasami wyniki drużyny doprowadzają nas do wściekłości, trudno wyobrazić sobie współczesną Łódź bez ŁKS-u. Oby piękne tradycje związane z klubem z al. Unii przetrwały kolejne 116 lat.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
logo