11 200 drużyn z 99% powiatów w Polsce – takim wynikiem zakończyły się zapisy do XXIV edycji Pucharu Tymbarku. Najwięcej drużyn zapisało się w województwie małopolskim, mazowieckim, wielkopolskim oraz lubelskim. Wzrost zainteresowania turniejem zanotowano w Łódzkiem.
Co czwarta szkoła podstawowa w Polsce zgłosiła drużyny do XXIV edycji Pucharu Tymbarku. Łącznie do tegorocznej edycji zapisało się 11 200 drużyn z 378 powiatów w Polsce (z 380 powiatów ogółem). Podobnie jak w latach ubiegłych większą część stanowią zespoły chłopięce (78%), jednak zauważalny jest również wzrost drużyn dziewczęcych – ich liczba urosła aż o 31% r/r. – Bardzo ważni w promowaniu piłki nożnej wśród dziewczynek są nauczyciele wychowania fizycznego i edukacji wczesnoszkolnej, ponieważ często to oni jako pierwsi mają możliwość zauważenia predyspozycji sportowych dzieci i pokierowania rodziców do odpowiedniej organizacji – mówi Nina Patalon, selekcjonerka reprezentacji Polski w piłce nożnej kobiet. Największy wzrost drużyn dziewczęcych odnotowano w najmłodszej kategorii wiekowej (+45% r/r), która do tej pory nie cieszyła się tak dużą popularnością. Duży wzrost, bo aż o 34% odnotowano również w kategorii U-10, co wskazuje na rosnące zainteresowanie Pucharem Tymbarku również wśród dziewczynek. Łącznie do turnieju zgłoszono prawie 2,5 tys. zespołów dziewczęcych.
Od 24 lat Polski Związek Piłki Nożnej organizuje największy w Europie turniej piłkarski dla dzieci –Puchar Tymbarku. Rozgrywki, podczas których młode piłkarki i piłkarze mogą spełnić swoje marzenia o grze na PGE Narodowym czy spotkaniu z reprezentantami Polski. – Jesteśmy przekonani, że Puchar Tymbarku odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie wychowawczym dzieci. Jest to turniej, w którym liczy się nie tylko wynik sportowy. To nauka gry w piłkę nożną przez zabawę i zdrową, sportową rywalizację, a także wzmacnianie odwagi, zwiększanie rozumienia zasad fair play czy kształtowanie umiejętności interpersonalnych i funkcjonowania w grupie. Kompetencji, przydających się nie tylko na boisku, ale i w życiu codziennym – mówi wiceprezes PZPN ds. piłkarstwa amatorskiego, Adam Kaźmierczak. – Analizując wyniki tegorocznych zapisów, niezwykle cieszy rosnący odsetek drużyn dziewczęcych, a także aktywizacja najmłodszej kategorii wiekowej U-8, gdzie odnotowaliśmy wzrost o 36% w porównaniu do zeszłorocznej edycji – dodaje.
Od 2007 r. sponsorem generalnym turnieju jest marka Tymbark. – Puchar Tymbarku to nie tylko zmagania sportowe, ale także wydarzenie pełne pasji, emocji, nauki współpracy i zasad fair play. Jesteśmy dumni, że od 18 lat Tymbark jest sponsorem generalnym tej największej w Europie imprezy piłkarskiej dla dzieci. To niezwykłe zobaczyć, że tegoroczna edycja Pucharu Tymbarku przyciągnęła aż ponad 11 tysięcy drużyn, a każda drużyna, niezależnie od wyniku, staje się częścią tej inspirującej historii – mówi Krzysztof Pawiński, CEO Grupy Maspex, do której należy marka Tymbark.
Pod względem regionów, z których pochodzi największa liczba drużyn zdecydowanie wyróżniają się cztery województwa: małopolskie (1128 drużyn), mazowieckie (1103 drużyny), wielkopolskie (1055 drużyny) i lubelskie (1046 drużyn). Z województwa łódzkiego przyjęto 697 zgłoszeń. W kategorii U-8 zdecydowanie prowadzi województwo lubelskie, natomiast w U-10 i U-12 województwo małopolskie i mazowieckie. Co ciekawe, najwięcej drużyn dziewczęcych zgłoszono w województwie lubelskim (297 drużyn), natomiast chłopięcych w mazowieckim (905 drużyn). W województwie łódzkim zarejestrowano 141 zespołów dziewczęcych, a 556 chłopięcych.
W porównaniu do ubiegłego roku największy wzrost w liczbie zgłoszonych drużyn odnotowało województwo mazowieckie (+63%), które lideruje pod względem dynamiki wzrostu w każdej kategorii: U-8 (+94%), U-10 (+76%), U-12 (46%), drużyn dziewczęcych (+108%) oraz chłopięcych (+56%). Duże wzrosty w liczbie zgłoszonych drużyn dziewczęcych odnotowało również śląskie (+71%), małopolskie (+70%) i świętokrzyskie (+57%). W Łódzkiem zanotowano 26% zgłoszeń więcej niż przed rokiem.
Jak co roku, drużyny zmierzą się najpierw na poziomie gminnym, powiatowym, a także wojewódzkim, by następnie powalczyć o Nagrodę Główną w Wielkim Finale, który tradycyjnie odbędzie się na największym stadionie w kraju – PGE Narodowym. Pierwsze dwa etapy zostaną zrealizowane w marcu i kwietniu, a 16 finałów wojewódzkich zostanie przeprowadzonych w maju. Jak w poprzednich edycjach, rywalizacja drużyn w kategorii U-8 zakończy się na etapie wojewódzkim, natomiast starsi zawodnicy zmierzą się w czerwcu w Finale Ogólnopolskim w Warszawie.
CZYTAJ TEŻ: Widzew może trenować na boisku z certyfikatem FIFA
Co ważne, rodzice dzieci uczęszczających do szkół, które zostały zgłoszone do turnieju, przed rozpoczęciem rywalizacji muszą zgłosić swoje pociechy do gry. Można to zrobić do momentu startu rozgrywek w danym regionie. W przejściu przez proces rejestracji pomagają lokalni koordynatorzy wojewódzcy turnieju, do których kontakt można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej rozgrywek lub kontaktując się na maila: [email protected].
XXIV edycja Pucharu Tymbarku odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, natomiast w Komitecie Honorowym znajduje się Minister Sportu i Turystyki, Minister Edukacji i Minister Zdrowia.
O TURNIEJU
Od 24 lat Polski Związek Piłki Nożnej organizuje największy w Europie turniej piłkarski dzieci, realizowany w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12. Do tej pory w rozgrywkach udział wzięło wiele piłkarek i piłkarzy grających dziś w najlepszych klubach europejskich oraz reprezentacji Polski. Od 2007 r. Sponsorem generalnym wydarzenia jest marka Tymbark. Więcej informacji na temat Pucharu Tymbarku, nagród oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: www.laczynaspilka.pl/puchartymbarku.
Źródło: informacja prasowa
amatorska piłka nożnaPiłka młodzieżowaPuchar TymbarkuPZPNrozgrywki amatorskieSporty amatorskie i rekreacja