Cały projekt jest w stu procentach skierowany do młodych chłopców i dziewczynek chcących doskonalić się w obszarze działań technicznych.
– Fundamentem naszej pracy są działania indywidualne zawodników, które oparte są na konkretnych zagraniach, zwodach i wszelkiego rodzaju działaniach z piłką. Mamy określony obszar działań, na których się skupiamy. Od procesu nauczania przechodzimy do doskonalenia tych umiejętności. Skupiamy się w pierwszej kolejności na wykonaniu, w którym zwracamy uwagę na detale danego działania tj. ruch ciała, ustawienie biodra, ugięcie nóg oraz finalne wykonanie daną częścią stopy, a dopiero w kolejnym kroku zwracamy uwagę na tempo. Kluczem jest jednak dokładność. Trzeba pamiętać, że są to działania powszechnie znane i często zauważalne podczas meczów zarówno dzieci jak i w piłce seniorskiej. Nie są to zwody mało popularne. Wychodzimy z założenia, że najtrudniejsze jest to, co jest najprostsze, a najważniejsze to, co najbardziej przydatne podczas gry- mówi Marcin Stanisławski.
Z jakich metod treningowych korzystają podopieczni Akademii?
– Główna cześć zajęć prowadzona jest w formie ścisłej, metodą powtórzeniową. Im częściej dane działanie będzie powtarzane tym szybciej będzie utrwalane przez zawodnika . Natomiast w kolejnych częściach jednostki zawarte są też gry 1×1, w których zawodnicy mogą korzystać z poznanych elementów oraz finalnie gra końcowa, którą nazywam “grą podwórkową” gdzie zawodnicy już na pełnym luzie, mogą cieszyć się grą w piłkę – tłumaczy trener młodych zawodników.
Koordynator projektu nie ukrywa, że kształtowanie techniki małych dzieci to ma być dla nich zabawa. Nie ma mowy o presji ze strony trenera prowadzącego, ważna jest za to systematyczność.
– Mam w grupie chłopców, którzy są na każdym treningu od początku projektu i ten progres jest zauważalny nie tylko w moich oczach, ale też ich rodziców, ich trenerów klubowych no i przede wszystkim ich samych.
Co najważniejsze, zajęcia bardzo chwalą sobie sami młodzi adepci futbolu.
– Na treningi chodzę od pół roku. Trener stawia nacisk na grę techniczną. Dużo czasu poświęcamy na trening zwodów i podań. Widzę u siebie dużą poprawę w wielu elementach gry- powiedział nam Kacper, stały uczestnik zajęć.
CZYTAJ TAKŻE>>>Jak wygląda praca skautingu Widzewa?
Sezon treningowy dobiega końca, ale nowy rozpocznie się już we wrześniu. Kto może rozpocząć treningi?
– Zgłosić się może każdy od 7 do 12 roku życia. Zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Nie trzeba być członkiem Akademii Widzewa by rozpocząć treningi. Można nawet na co dzień trenować w innym klubie. Te zajęcia są zajęciami dodatkowymi, więc nie ma wymogu bycia graczem Widzewa – wyjaśnia trener Stanisławski.
Gdy warunki na to pozwalają, treningi odbywają się na Łodziance, zaś w okresie jesienno-zimowym, młodzi zawodnicy przenoszą się na hale MOSiR przy ul. Małachowskiego 5/7. Pierwszy trening jest darmowy, zaś miesięczna opłata za treningi wynosi 180 zł.
CZYTAJ TAKŻE>>>Karel Stegeman Toernooi: Ósma lokata Widzewa