Trwa nasz plebiscyt Piłkarz Roku Łódzkiego Sportu 2022. Cały czas zbieramy głosy dziennikarzy piszących o łódzkiej piłce. Przypomnijmy, że każdą redakcję – wzorem „France Football” – prosimy o wskazanie pięciu zdaniem dziennikarzy najlepszych piłkarzy ŁKS-u i Widzewa w kończącym się roku. Za pierwsze miejsce jest 6 punktów, za drugie – 4, za trzecie – 3, za czwarte – 2, a za piąte – 1. Punkty oczywiście zsumujemy i wtedy okaże się, kto był najlepszym piłkarzem łódzkich drużyn w 2022 roku.
Część wyborów mamy już za sobą. W redakcji Łódzkiego Sportu wybraliśmy Piłkarkę Roku, Młodzieżowca Roku, Bramkarza Roku i Trenera Roku. Wspólnie z kibicami zdecydowaliśmy też o wyborze Gola Roku. My wskazaliśmy cztery propozycje, a Wy głosowaliście w sondzie na Twitterze. I wybraliście – o czym już pisaliśmy – trafienie Bartłomieja Pawłowskiego z Widzewa w majowych derbach Łodzi.
To nie koniec Waszego udziału w naszym plebiscycie. Kiedy będzie już znana pierwsze czwórka piłkarzy (po zliczeniu głosów od dziennikarzy) znów poprosimy Was o głosowanie. Wasze punkty (6 za pierwsze miejsce, itd.) dodamy do ogólnej puli. Może być więc tak, że to Wasze głosy ostatecznie zdecydują o końcowej kolejności, a może nawet o zwycięstwie.
Ale najpierw poprosimy Was o wybór Wydarzenia Roku Łódzkiego Sportu 2022 w łódzkiej piłce nożnej. To nowa kategoria w naszym plebiscycie. Wybraliśmy cztery naszym zdaniem najważniejsze, a Was poprosimy o głosy w twitterowej sondzie. Oto nasze propozycje:
22 kwietnia 2022 roku przejdzie do historii ŁKS-u. Właśnie tego dnia oficjalnie otwarty został nowy stadion przy al. Unii, nazwany Stadionem Króla od nazwiska Władysława Króla, legendy ŁKS-u. Nowy stadion – już z czterema trybunami – powstał 7 lat po otwarciu obiektu z jedną trybuną. Kibice nigdy się z tym nie pogodzili i czekali aż stadion ich ukochanej drużyny stadionie się prawdziwym stadionem.
Na inauguracji pojawiło się 18 tysięcy kibiców, a wśród nich legendy ŁKS-u. Szkoda tylko, że mecz otwarcia, z Chrobrym Głogów, zakończył się porażką gospodarzy. Ale przy takim wydarzeniu nie to było najważniejsze. Zresztą ełkaesiacy zadomowili się już na Stadionie Króla i po rundzie jesiennej w Fortuna 1 Lidze są liderami.
Widzew czekał na wygraną z lokalnym rywalem na jego stadionie aż 12 lat. Był bliski w 2016 roku, jeszcze w 3. lidze, ale wtedy gospodarze wyrównali w doliczonym czasie gry i skończyło się wynikiem 2:2. Po raz ostatni z al. Unii widzewiacy wracali więc jako zwycięzcy w marcu 2010 roku, kiedy pokonali ŁKS 4:1. Na kolejną wygraną czerwono-biało-czerwoni musieli czekać do maja 2022 roku. Pokonali wtedy ŁKS 1:0 po golu Bartłomieja Pawłowskiego. Dla Widzewa to był nie tylko duży prestiż, ale też bardzo ważne zwycięstwo w drodze do PKO Ekstraklasy. Ostatecznie udało im się awansować, ŁKS niestety nie.
W derbach na stadionie lokalnego rywala Widzew wygrał po 12 latach, a do najwyższej klasy rozgrywkowej awansował po 8 latach. Droga do PKO Ekstraklasy wiodła od 4. ligi, po tym, jak klub upadł i powstał jak Feniks z popiołów. Tylko z 4. do 3. ligi Widzew wszedł po pierwszym sezonie. W pozostałych potrzebował na to dwóch sezonów. Ten upragniony awans też nie był łatwy, zdecydował się dopiero w ostatniej kolejce. Dała go wygrana z Podbeskidziem Bielsko-Biała 2:1. Potem była wielka feta i ogromna radość.
W 2021 roku jeszcze się nie udało. Drużyna trenera Marka Chojnackiego musiała zadowolić się wicemistrzostwem Polski i Pucharem Polski. W lidze najlepsze były piłkarki Czarnych Sosnowiec, który zdobyły mistrzostwo po raz 13. Łodzianki dopięły swego rok później. Wyprzedziły Górnika Łęczna i Czarnych i wywalczyły pierwszy tytuł w historii klubu.
ŁKS ŁódźPiłkarz Roku Łódzkiego SportuTME SMS ŁódźWidzew Łódź