Reklama
Reklama

Co Maria Kwaśniewska ma wspólnego z ŁKS-em Commercecon? [FELIETON]

Czas 3 min czytania
Co Maria Kwaśniewska ma wspólnego z ŁKS-em Commercecon? [FELIETON]

LODZ. 24.04.2022 SIATKOWKA KOBIET. TAURON I LIGA. LKS COMMERCECON LODZ - DEVELOPRES BELLA DOLINA RZESZOW NZ. KLAUDIA ALAGIERSKA, VALENTINA DIOUF FOT. MARIAN ZUBRZYCKI

Co się stało na meczu ŁKS-u Commercecon?

Reklama

Czy można przyzwyczaić się do patologii? No pewnie, że można. Na dostosowaniu się do ekstremalnych warunków, w dużej mierze polegał proces ewolucji. Małpy człekokształtne zeszły z drzew i musiały przystosować się do pozycji dwunożnej. Później, w kolejnych procesach ewolucyjnych ludzkie oczy przyzwyczajały się do ciemności, więc nasze źrenice nauczyły się zwiększać i zmniejszać w zależności od tego ile światła dostają. Antropologia człowieka to ciekawy temat, ale czynniki, które na nią wpływają trwają milionami lat. Moje dzieci, prawdopodobnie nie będą znacząco różniły się ode mnie. A co jeżeli ludzkość do patologii przyzwyczaiła się w trzy miesiące?

NIE oddzielajmy sportu od polityki

Trwa wojna na Ukrainie. Rosyjskie wojska codziennie mordują kobiety i dzieci. W czwartek, Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, poinformował, że w bombardowaniu Mauriopola zginęło trzymiesięczne niemowlę. Masakra w Buczy, kolejne zbrodnie na dworcach kolejowych, przesiedlenia. Trudno mówić o wojnie. Agresja rosyjskich wojsk na ludność ukraińską, będzie jednym z największych ludobójstw w historii XXI wieku.

Reklama

Polacy zareagowali wzorowo. Oddolne inicjatywy wolontariuszy włączyły się w pomoc ofiarom pierwszego dnia konfliktu. PZPN i PZPS jako pierwsze zaapelowały do europejskich środowisk sportowych o wykluczenie rosyjskich atletów. Słusznie, bo jak się później okazało, nie da się oddzielić polityki od sportu.

Dobitnie pokazała to sytuacja Malwiny Smarzek. Atakująca Lokomotiwu Kaliningrad, w pierwszych dniach rosyjskiej agresji wypowiadała się w mocno lekceważącym tonie, mówiąc, że grając w siatkówkę nie opowiada się za żadną ze stron konfliktu. Czarę goryczy przelał mecz, który odbył się 12 marca. Fani Lokomotiwu podczas ligowego spotkania ochoczo machali transparentami z literą „Z”, symbolem wojsk rosyjskich dokonujących agresji na Ukrainę. Wielu ekspertów od geopolityki apeluje, żeby uznać go za nową swastykę i zakazać używania „Z” w przestrzeni publicznej.

Reklama

– Opuszczam klub nie dlatego, że chcę. Myślę, że wszyscy rozumieją, dlaczego tak się stało. Bardzo mi przykro, że tak potoczyła się sytuacja. Chcę jeszcze raz bardzo podziękować. Naprawdę zakochałam się w Rosjanach, którzy mnie tu otaczali. Dziękuję za wsparcie przez ostatnie osiem miesięcy, jesteście niesamowici. Czułam się tu jak w domu, to był jeden z najlepszych sezonów w moim życiu – tak Smarzek pożegnała się z rosyjskimi kibicami, chwilę po tym jak w polskie media kategorycznie wzywały zawodniczkę do rozwiązania kontraktu z zespołem z Kaliningradu. Niestety, już po powrocie do Polski, atakująca, nie odpowiadała na pytania dotyczące wojny. Trudno zrozumieć co kierowało siatkarką Developresu. Przecież Rzeszów, jako miasto spisało się wzorowo. To w nim rozpoczynała się pomoc dla przekraczających granicę ukraińskich kobiet i dzieci.

Reklama

„I pan też niewysoki”

W mediach burzę wywołał transparent kibiców ŁKS-u Commercecon, którym w niedzielę przywitali siatkarkę. Podczas prezentacji drużyn, fani łódzkiego klubu wywiesili napis: „smarZek wracaj do ro$ji”. Ełkaesiacki klub kibica był pierwszym, który wyraził opinię na temat postawy jaką pochodząca z Łasku siatkarka przyjęła wobec wojny, chociaż już podczas meczu z BKS-em Bostik Bielsko, kiedy Smarzek pojawiała się na boisku witały ją gwizdy.

Kibice ŁKS-u na facebookowej stronie „Łódzki Klub Sportowy Fanatycy Łódzkich Wiewiór” napisali: „Żeby była jasność. Nikt nie ma do Smarzkowej pretensji o grę dla ruskich tylko o jej zachowanie. Robienie sobie z uśmiechem na ustach foty z typami popierającymi agresję ruskich na Ukrainę, płomienne podziękowania za grę w Kaliningradzie, wymijające odpowiedzi, lub ich brak na pytania na temat wojny. Czasem lepiej jest nic nie napisać, lub chociaż wypadałoby kilka słów wyjaśnienia. A skoro potrafiła tak ciepło (nawet po powrocie do Polski) wypowiadać się o rosji i rosjanach to sprawa jest jasna” (pisownia oryginalna).

Wielu kibiców stara się wytłumaczyć postawę Smarzek zapisami kontraktowymi, które być może zmuszały ją do wypowiadania się o fanach Lokomotiwu w pozytywnym tonie. Przypomnę im o Marii Kwaśniewskiej. Polska lekkoatletka, zawodniczka ŁKS-u, w 1936 zdobyła brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie. Łodzianka nie musiała mierzyć się z hejtem w komentarzach na Instagramie, tylko z samym Adolfem Hitlerem. Na jego „gratuluję małej Polce”, odpowiedziała „i pan też niewysoki”. Jako jedyna medalistka nie heilowała podczas wspólnego zdjęcia ze zbrodniarzem wojennym…

Reklama

Siatkówka

ŁKS Commercecon Łódź

Dodaj komentarz

Reklama