Reklama
Reklama

Łódź nagrodziła mistrza olimpijskiego

Czas < 1 min czytania
Łódź nagrodziła mistrza olimpijskiego

Kajetan Duszyński finiszuje na pierwszym miejscu podczas igrzysk olimpijskich w Tokio Fot. PZLA

Hanna Zdanowska poinformowała, że Kajetan Duszyński, mistrz olimpijski z Tokio, dostanie nagrodę finansową od miasta.

Reklama

Złoty medal polskiej sztafety mieszanej 4 x 400 m na igrzyskach olimpijskich w Tokio był dużą niespodzianką, wręcz sensacją. Na ostatniej zmianie biegł Duszyński, zawodnik AZS-u Łódź, który wyprowadził Polskę z trzeciego na pierwsze miejsce.

Złoto Duszyńskiego było pierwszym w historii łódzkich sportowców zdobytym na letnich igrzyskach. Na najwyższym olimpijskim podium wcześniej stanął Zbigniew Bródka z Domaniewic, ale na igrzyskach zimowych w Soczi.

Reklama

Podczas wtorkowego spotkania w siedzibie AZS-u mistrz olimpijski opowiadał o nerwach w Tokio, zwłaszcza przed biegami eliminacyjnymi, które przeszkadzały w zaśnięciu. Podkreślał też zasługi swojego klubowego trenera Krzysztofa Węglarskiego, z który stale się konsultował.

Złoto igrzysk to dla sportowca ogromny prestiż, ale i zasłużone nagrody. Przede wszystkim wszyscy medaliści mają już zapewnioną państwową emeryturę. Są też premie finansowe Członkowie najlepszej sztafety w Tokio dostaną po 90 tys. zł (indywidualni mistrzowie po 120 tys.) z Polskiego Komitetu Olimpijskiego i po 80,5 tys. zł z nagrody państwowej.

Duszyńskiego uhonorowała też Łódź. Prezydent Hanna Zdanowska poinformowała o przekazaniu premii w wysokości 25 tys. zł. Co ważne, przez trzy kolejne lata, tzn. do igrzysk w Paryżu u 2024 roku, Duszyński będzie otrzymywał stypendium olimpijskie w wysokości 9,3 tys. zł. Lekkoatleta AZS-u jest doktorantem na Politechnice Łódzkiej.

Reklama

PAP poinformowała, że PKOl w sumie przekaże na nagrody dla medalistów olimpijskich 2,2 mln zł. Premie dostaną też ich trenerzy. Przypomnijmy, że w Tokio Polska zdobyła 14 medali, w tym cztery złote, i zajęła 17. miejsce w klasyfikacji igrzysk.

Reklama

Inne sporty

AZS ŁódźIgrzyska olimpijskie w TokioKajetan Duszyńskilekkoatletyka

Dodaj komentarz

Reklama