Polska reprezentacja rozegrała niedawno pierwsze spotkanie grupowe na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w Katarze, remisując bezbramkowo w grupie C z Meksykiem. Spotkanie pozostawiło duży niedosyt, tym bardziej z powodu niewykorzystanego przez nas rzutu karnego. W sobotę 26 listopada o 14:00 rozegramy drugie spotkanie w grupie, tym razem z Arabią Saudyjską, która w swoim pierwszym meczu sensacyjnie pokonała Argentynę z rozgrywającym pożegnalny mundial Leo Messim w składzie. Będą to także ostatnie mistrzostwa świata legendy mikrofonu Dariusza Szpakowskiego, który komentuje mundial od 1978 roku. Tegoroczny turniej rozpoczął się bardzo ciekawie i nieprzewidywalnie. Jakie akcenty z Łodzi pojawiały się na mundialach i jakie są obecne w Katarze?
Źródło: https://pin.it/xeC8nmE
Mistrzostwa świata w piłce nożnej to największe piłkarskie święto, a także doskonała okazja do obstawiania mundialu w sportowych zakładach bukmacherskich. Eksperci, analitycy i bukmacherzy prześcigają się w typowaniu wyników i przebiegu mistrzostw. Można je znaleźć m.in. tutaj – https://www.probukmacher.pl/obstawianie-mundialu-2022/typy-na-ms/. Jakie akcenty z Łodzi mamy na tegorocznym mundialu w Katarze i jak piłkarze z województwa łódzkiego radzili sobie na poprzednich turniejach? Dawniej reprezentację Polski mocno zasilały dwa łódzkie kluby – Widzew i ŁKS, które wtedy rządziły i dzieliły w ekstraklasie. Jak to wygląda obecnie?
Pierwszym w historii piłkarzem z Łodzi, który wystąpił na mistrzostwach świata był zawodnik ŁKS Antoni Gałecki, grający na pozycji obrońcy na mundialu w Strasburgu we Francji w 1938 roku. Obrońca ŁKS zagrał w meczu z Brazylią, który Polacy przegrali po dogrywce 5:6. Mecz rozegrano dzień po jego urodzinach. Rezerwowym zawodnikiem kadry Biało-Czerwonych w tym spotkaniu był m.in. Stanisław Baran, późniejsza gwiazda ŁKS. Gałecki rozegrał w łódzkim klubie ponad 500 meczów, wielokrotnie jako kapitan.
Bramkarską ikoną i legendą ŁKS jest niewątpliwie Jan Tomaszewski, który na mistrzostwach świata w RFN zdobył pod wodzą trenera Kazimierza Górskiego brązowy medal razem z Grzegorzem Lato i Kazimierzem Deyną. Został też powołany do kadry Jacka Gmocha na mundial w 1978 roku w Argentynie. Odpowiednikiem Jana Tomaszewskiego dla kibiców Widzewa jest natomiast Józef Młynarczyk – uczestnik mistrzostw świata w Hiszpanii w 1982 roku, w których Polacy zajęli trzecie miejsce, oraz w Meksyku w roku 1986, gdzie doszedł do 1/8 finału. Został uznany bramkarzem stulecia przez Polski Związek Piłki Nożnej. Obaj wyżej wspomniani bramkarze większość swojej kariery spędzili w Łodzi, jednak stamtąd nie pochodzili. Czas więc przedstawić reprezentantów z województwa łódzkiego.
Nazwisko „Smolarek” znają w Łodzi wszyscy kibice piłkarscy, ale nie tylko. Włodzimierz Smolarek z Aleksandrowa Łódzkiego to nieżyjąca już legenda piłkarska Widzewa. Grający na pozycji pomocnika lub napastnika zawodnik, zdobył z reprezentacją Polski trzecie miejsce na mistrzostwach świata w 1982 roku oraz doszedł z kadrą do 1/8 finału w 1986 roku, jak wyżej wspomniany Józef Młynarczyk. Rozegrał w drużynie narodowej łącznie 60 spotkań, w tym 52 będąc zawodnikiem Widzewa. W barwach biało-czerwonych zdobył 13 bramek, dziewięciokrotnie wybiegając na murawę w opasce kapitana. Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta. W ślady ojca poszedł urodzony w Łodzi Euzebiusz „Ebi” Smolarek, który również na pozycji pomocnika lub napastnika reprezentował polskie barwy, między innymi na mistrzostwach świata w 2006 roku w Niemczech.
Wśród innych piłkarzy z województwa łódzkiego, grających w kadrze polski na mundialu, trzeba wymienić pomocnika Jacka Krzynówka urodzonego w Kamieńsku – uczestnika mistrzostw świata w 2002 i 2006 roku, obrońcę Macieja Rybusa pochodzącego z Łowicza – grającego na mundialu w Rosji w 2018 roku, kolejnego obrońcę ŁKS Tomasza Kłosa ze Zgierza – powołanego na mistrzostwa świata w 2002 roku w Korei Południowej i Japonii, stopera z Pabianic Pawła Janasa – grającego w Widzewie i w reprezentacji na mistrzostwach świata w 1982 roku w Hiszpanii, razem z obrońcą i wychowankiem ŁKS Markiem Dziubą z Łodzi. Ostatnim piłkarzem z województwa łódzkiego godnym wspomnienia jest Antoni Szymanowski z Tomaszowa Mazowieckiego – dwukrotny uczestnik mundialu w 1974 i 1978 roku.
Na tegorocznych mistrzostwach świata w piłce nożnej w Katarze również znalazły się łódzkie akcenty, choć już nie tak bardzo widoczne wśród kadry piłkarzy. Natomiast trener reprezentacji Polski, Czesław Michniewicz, był dawniej szkoleniowcem Widzewa Łódź, który stanowił wtedy realną siłę w ekstraklasie i otarł się nawet o europejskie puchary. Trener bramkarzy biało-czerwonych, Tomasz Muchiński, był wieloletnim zawodnikiem Widzewa. Przygotowaniem fizycznym piłkarzy na mundialu w Katarze zajmuje się natomiast Karol Bartnik, który pełnił identyczną funkcję w Widzewie w latach 2011-2014. Drużyna z Łodzi wyraziła też oficjalnie wsparcie dla reprezentacji, biorąc udział w przeznaczonym do tego projekcie PKO Ekstraklasy. Przed rozpoczynającymi się mistrzostwami świata piłkarze ŁKS-u podzielili się swoimi przewidywaniami.
Dodatkowym smaczkiem jest też fakt, że z kolei znany kibic ŁKS – łódzki raper O.S.T.R., stworzył oprawę muzyczną dla reprezentacji Polski na mundial i w materiałach z nią związanych pojawi się nowa, skomponowana przez artystę z Łodzi identyfikacja muzyczna. Zapraszamy do śledzenia vlogów z kulisami z obozu Polaków.
Artykuł przygotowany przez Waldeka Hentschke, doświadczonego eksperta Probukmacher.pl, który śledzi legalne zakłady sportowe w Polsce od ponad 6 lat.
Euzebiusz SmolarekJan TomaszewskiJózef MłynarczykŁKS ŁódźMarek DziubaPaweł Janasreprezentacja PolskiWidzew ŁódźWłodzimierz Smolarek