Reklama
Reklama
Reklama

„Punkty zostaną w Łodzi”

Czas 2 min czytania
„Punkty zostaną w Łodzi”

Wojciech Stawowy, trener ŁKS Fot. Marian Zubrzycki

Łódzkie drużyny zagrają z sobą po raz 66. w historii. Trzech trenerów prowadziło w derbach zarówno Widzew, jak i ŁKS.

Reklama

Wojciech Stawowy i Enkeleid Dobi w sobotę o godzinie 12:40 po raz drugi poprowadzą drużyny w derbach Łodzi. Na razie lepszy jest Stawowy, bo jego drużyna wygrała jesienią 2:0. Szkoleniowiec zespołu z al. Unii pracował kiedyś w Widzewie, jednak nie miał okazji zmierzyć się z ŁKS-em. Pierwszym szkoleniowcem, który w derbach siedział na ławce obu drużyn był…

…Leszek Jezierski

Trener nazywany Napoleonem był autorem cytatu, że „niezależnie, kto wygra, punkty i tak zostaną w Łodzi”. Jezierski był wielką postacią dla łódzkiego sportu. Jako zawodnik zdobywał z ŁKS mistrzostwo i Puchar Polski. Jako trener wprowadził Widzew do najwyższej klasy.

Reklama

Mimo że zawsze podkreślał że sercem bliżej mu do ŁKS, to jako trener Widzewa był katem Rycerzy Wiosny. W sezonie 1975/1976 poprowadził drużynę z Piłsudskiego w dwóch pierwszych derbowych zwycięstwach w pierwszej lidze (wówczas ekstraklasa). Jego drużyna, wygrała 2:1 i 3:0. Co ciekawe, oba mecze odbyły się na stadionie przy al. Unii, bo obiekt Widzewa był w remoncie. Jako trener ŁKS na swoje pierwsze derbowe zwycięstwo czekać musiał aż do 1988 roku.

Marek Dziuba

Mimo że największe sukcesy odnosił jako piłkarz i trener ŁKS, z którym zdobył drugie i ostatnie mistrzostwo Polski – lepszy bilans w derbach ma… jako piłkarz i trener Widzewa! Gdy był zawodnikiem ŁKS zdecydowanie bardziej pasowały mu mecze na Piłsudskiego. To tu w 1980 i 1981 zdobywał bramki na wagę remisu. Jako trener Widzewa zostanie zapamiętany ze słynnego 5:0 w 1999 roku.

Michał Probierz

Derby z 2011 roku wygrane przy al. Piłsudskiego 1:0 przez ŁKS zostaną zapamiętane także za sprawą trenera Probierza. W swoim stylu przez cały mecz biegał przy linii, krzyczał na zawodników obu drużyn, kłócił się z arbitrami. Dwa tygodnie później zrezygnował z pracy w ŁKS-ie i wyjechał do Grecji.

Reklama

Wcześniej, jako trener Widzewa, w 2006 roku raz pokonał ŁKS 2:1 i w rewanżu przy al. Unii zremisował bezbramkowo.

Jak będzie tym razem, przekonamy się w sobotę…

Derbowe statystyki na stronie derbylodz.pl

Reklama

Piłka nożna

ŁKS ŁódźWidzew Łódź

Dodaj komentarz

Reklama