Zaczął się remont obiektów RKS-u. Jak zmieni się klub?

Tak obecnie prezentuje się obiekt Rudzkiego Klubu Sportowego. Niebawem pojawi się tutaj nowoczesna baza lekkoatletyczna FOT. UMŁ

Reklama
Czas 2 min czytania

Rozpoczął się pierwszy etap przebudowy i modernizacji obiektów Rudzkiego Klubu Sportowego. RKS zyska m.in. nową sześciotorową bieżnię, skocznię do skoku w dal i trójskoku oraz nowe wyposażenie.

– Koniec 2020 roku okazał się szczęśliwy dla Rudzkiego Klubu Sportowego. Udało nam się wybrać wykonawcę inwestycji. Podpisaliśmy umowę i zaczynamy prace przygotowawcze do budowy. Mocno kibicuję tej inwestycji i jestem przekonana, że bieżący rok będzie finałem długo wyczekiwanej modernizacji Rudzkiego Klubu Sportowego – mówi Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent miasta Łodzi.

Obiekt RKS-u ma już prawie 70 lat

Z obiektu przy ulicy Rudzkiej 37 RKS korzysta od 1953 roku. Oddano wówczas do użytku boisko piłkarskie z bieżnią lekkoatletyczną oraz budynki klubowe. W połowie lat 70. XX wieku rozpoczęła się rozbudowa ośrodka, a  hala lekkoatletyczna została oddana do użytku 24 lutego 1984 r. Był to pierwszy tego typu obiekt sportowy w centralnej Polsce.

Reklama

W latach 2008-2011 hala została zmodernizowana, dzięki czemu nadal jest jedną z najlepszych w kraju. Teraz modernizacji doczeka się zewnętrzna część obiektu RKS.

– W ramach prowadzonej inwestycji zmodernizujemy nie tylko stadion sportowy, ale zakupimy niezbędne wyposażenie czyli m.in. bloki startowe, przeszkody do biegów z przeszkodami, wiatromierz elektroniczny czy ławki dla zawodników. Przebudujemy również zaplecze magazynowe klubu, obiekt wzbogaci się też o nową mobilną trybunę i oświetlenie – dodaje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu inwestycji Miejskich

Jak się zmieni Rudzki Klub Sportowy?

W zakres remontu wchodzi wykonanie boiska z nawierzchnią z naturalnej trawy, wokół którego poprowadzona będzie bieżnia lekkoatletyczna o długości 400 metrów z sześcioma torami okrężnymi o standardowym promieniu wirażu R=36,5 m oraz ośmioma torami prostymi do biegów sprinterskich. Szerokość torów wynosić będzie 1,22 m. Na całym obwodzie przewidziano strefę bezpieczną z nawierzchni syntetycznej, identycznej jak cała bieżnia.

Reklama

Bieżnia wraz ze wszystkimi urządzeniami lekkoatletycznymi, pasami bezpieczeństwa, bieżnią rozgrzewkową wraz ze skocznią do skoku w dal będzie przystosowana do użytkowania w butach z kolcami i wykonana zostanie na podbudowie asfaltobetonowej lub betonowej.

Pozostałe elementy infrastruktury sportowej:

  • Boisko z trawą naturalną o polu gry 63 x 100 m. Poza bramkami, boisko wyposażone będzie również w tuleje do bramek, osadzane w fundamencie betonowym, maszty odciągowe do siatki montowane w tulejach, siatki do bramek, chorągiewki narożne uchylne.
  • Rzutnie do pchnięcia kulą – powstaną dwa stanowiska na płycie lekkoatletycznej oraz jedno stanowisko poza płytą przewidziane do rozgrzewki. Sektor rzutów o długości 25 m. Nawierzchnia koła do pchnięcia kulą wykonana będzie z betonu oraz z odwodnieniem.
  • Skocznia do skoku o tyczce. Projekt przewiduje dwie 2-kierunkowe skocznie z rozbiegiem o długości 45 m i 36,2 m oraz szerokości 1,22 m.
  • Rzutnie do rzutu oszczepem – dwa stanowiska do rzutu oszczepem, sektor rzutów o długości 100 m, długość rozbiegu – 33,5 m.
  • Rzutnie do rzutu młotem i dyskiem – sektor rzutów o długości 90 m, skierowany na nawierzchnię trawiastą.
  • Rów z wodą (do biegu z przeszkodami) o długości 3,66 m +/-0,02 m, szerokości 3,66 m +/-0,02 m i głębokości od strony przeszkody – 0,5 m pod powierzchnią bieżni.
  • Zeskok do skoku wzwyż.
  • Rozgrzewkowa bieżnia z zeskokiem do skoku w dal i trójskoku – o długości 73,0 m, szerokości toru 1,22 m, koloru fioletowego lub czerwonego. Bieżnia zakończona zeskokiem do skoku w dal i trójskoku o długości 8,0 m.
  • Rozgrzewkowa rzutnia do pchnięcia kulą.
  • Skocznie do skoku w dal i trójskoku będą miały wokół łapacze piasku o szerokości 50 cm.

Bieżnie z urządzeniami lekkoatletycznymi będą zgodne z przepisami IAAF i PZLA.

W drugim etapie modernizacji obiekt wzbogaci się o nowy budynek, w którym znajdzie się m.in. internat.

Na terenie objętym inwestycją znajduje się hala lekkoatletyczna, która będzie funkcjonowała przez cały okres prowadzenia robót.

Reklama

Inne sporty

Dodaj komentarz