Tomasz Stamirowski ma powody do zadowolenia. Ale cieszą się również kibice Widzewa i doceniają rolę właściciela w odbudowie klubu, który pod jego rządami awansował do PKO Ekstraklasy i radzi sobie w niej nadspodziewanie dobrze.
Tomasz Stamirowski w 2021 roku zdecydował się zostać większościowym udziałowcem Widzewa. Na mocy porozumienia ze Stowarzyszeniem Reaktywacja Tradycji Sportowych Widzew Łódź, do tej pory jedynym właścicielem, klubu objął 79 procent akcji spółki Widzew Łódź SA. I od razu zabrał się do pracy, zatrudniając nowego prezesa i trenera, a także dając podwaliny profesjonalnemu pionowi sportowemu, tworząc stanowisko dyrektora sportowego.
Wprowadzone zmiany pozwoliły szybko i stosunkowo niewielkim kosztem (w porównaniu z innymi klubami w kraju) stworzyć konkurencyjną drużynę, a także rozwijać klub w sferze organizacyjnej. Drużyna prowadzona przez Janusza Niedźwiedzia, co prawda w bólach, awansował do PKO Ekstraklasy, ale kontynuacja pracy i mądra polityka kadrowa sprawiły, że już w pierwszym sezonie w elicie Widzew jest w ligowej czołówce.
WARTO PRZECZYTAĆ: Czy Widzewowi należał się karny? „Nie zgadzamy się”
Efekty zmian wprowadzonych przez Stamirowskiego najbardziej widoczne były w 2022 roku, kiedy łodzianie po awansie do najwyższej klasy rozgrywkowej stali się jej sensacją, a obserwatorzy z całego kraju mogli zachwycać się formą piłkarzy na boisku i postawą fanów czerwono-biało-czerwonych na trybunach, nie tylko w Łodzi, ale też wszędzie tam, gdzie docierali kibice Widzewa.
I to właśnie w oparciu o wydarzenia z minionych 12 miesięcy, choć z uwzględnieniem również kilku poprzednich, Tomasz Stamirowski wybrany został Widzewiakiem Roku 2022. Mowa tu o plebiscycie organizowanym przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kibiców „Tylko Widzew”. W jego ramach kapituła konkursu wybiera laureata w oparciu o wszystkie kandydatury nadsyłane przez fanów.
CZYTAJ TEŻ: Widzew chce gwiazdę gruzińskiej ekstraklasy? Jednak więcej niż plotka
Nominowany może zostać każdy. Mogą to być pracownicy, działacze, piłkarze, ale też osoby formalnie niezwiązane z klubem, a nawet instytucje. Wśród kandydatów znaleźć mogą się społecznicy, politycy, celebryci czy przedstawiciele mediów. Ostatecznego wyboru “Widzewiaka Roku” dokonuje powołana przez OSK „Tylko Widzew” Kapituła Nagrody, która tym razem wyróżnienie przyznała właśnie Stamirowskiemu.
– W połowie 2021 Pan Tomasz Stamirowski postanowił wziąć na własne barki odpowiedzialność za losy naszego klubu i jako większościowy udziałowiec przejął klub w niełatwym momencie. Postawił na wybranych przez siebie ludzi, którym wytyczył konkretne i bardzo ambitne cele oraz powierzył zarządzanie, by mogli je zrealizować. Efekty jego osobistych decyzji i zaangażowania w Widzew najbardziej widoczne jednak były w 2022 roku. Pod wodzą wybranego przez Pana Tomasza Stamirowskiego Prezesa i Trenera, nasz Klub awansował sportowo i organizacyjnie do piłkarskiej elity w naszym kraju – czytamy w wyjaśnieniu decyzji na stronie OSK „Tylko Widzew”.
Stamirowski doceniony został jednak nie tylko za widoczne działania wynikające z pełnienia roli właściciela klubu. – W zaciszu swojego gabinetu, w kuluarach pomagał, inspirował, motywował widzewskie środowisko do działania jak w przypadku akcji pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy, w której miał swój ogromny udział czy jako członek Łódzkiej Rady Sportu. Gdy jego obecność „na pierwszej linii” była konieczna, w przypadku kryzysowej sytuacji jaką jest konflikt z Urzędem Miasta Łodzi, pojawiał się jako lider, wokół którego zjednoczyła się cała widzewska społeczność. Ważne dla niego były również relacje z kibicami.
Tomasz Stamirowski nigdy nie ukrywał, że ważne w budowie klubu jest dla niego widzewskie DNA, które stara się pielęgnować i rozwijać na każdym kroku. Większościowy udziałowiec Widzewa nie boi się też mówić otwarcie, że jego wielkim marzeniem jest mistrzostwo Polski. Jeśli będzie dalej działać z podobną skutecznością, jak przez ostatnie półtora roku, fanów czerwono-biało-czerwonych czeka jeszcze sporo pięknych chwil.
Stamirowski jest jedenastym laureatem nagrody Widzewiaka Roku. Wcześniej wyróżnienie to otrzymali: Adrian Budka, Radosław Mroczkowski, Redakcja „WidzewToMy”, Stowarzyszenie Reaktywacja Tradycji Sportowych Widzew Łódź, Rafał Markwant, Tomasz Sadłecki, Łukasz Czuku, Marcin Krakowiak, Tomasz i Włodzimierz Gawrońscy i ostatnio Maciej Szymański.
OSK “Tylko Widzew” to stowarzyszenie, które zajmuje się aktywizacją kibiców czerwono-biało-czerwonych, ze szczególnym naciskiem na ich najmłodszych przedstawicieli, dla których organizuje grupowe przyjazdy na mecze, wycieczki po stadionie czy wspólne akcje, takie jak Widzewskie Mikołajki z udziałem piłkarzy pierwszej drużyny. Ale OSK “Tylko Widzew” wydatnie pomaga klubowi również finansowo, poprzez zarządzanie Wielką Orkiestrą Widzewskiej Pomocy.
WOWP jest unikatowym przedsięwzięciem kibiców, powstałym jeszcze przed upadkiem i reaktywacją klubu w 2015 roku. Zbierane w ramach tego projektu środki (dołączyć i wpłacać może każdy) pierwotnie miały być przeznaczone na ratowanie klubu, gdy pojawiło się realne widmo jego bankructwa. Po odbudowie Widzewa środki zaczęły trafiać do klubu na podstawie oficjalnej umowy, na mocy której marka WOWP, a co za tym idzie wszyscy fani wspierający tę inicjatywę, stała się sponsorem (najpierw strategicznym, obecnie generalnym) Akademii Widzewa [CZYTAJ O WOWP].