Reklama
Reklama
Reklama

Zbigniew Boniek o krok od kolejnego wielkiego wyróżnienia

Czas 2 min czytania
Zbigniew Boniek o krok od kolejnego wielkiego wyróżnienia

Zbigniew Boniek (fot. Maja Mańkowska-Olczyk widzew.com)

Legendarny piłkarz Widzewa, a obecnie prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej jest o krok od bardzo ważnego wyróżnienia. Zbigniew Boniek, bo o nim mowa, znalazł się wśród osób zgłoszonych do tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łodzi.

Reklama

Od 1990r. Rada Miejska w Łodzi przyznała jedynie 23 honorowe obywatelstwa. To najważniejsze wydarzenie kadencji każdego samorządu przyznawane przez organ stanowiący gminy – Radę Miejską. 

Honorowymi Obywatelami zostają osoby związane z Łodzią, których dorobek, autorytet, postawa moralna zasługują na szczególne uznanie. Stają się oni ambasadorami Łodzi w Polsce i na świecie. 

Reklama

To osoby związane z różnymi zawodami, różnych proweniencji, każdy z nich jest inny – wyjątkowy, o różnym światopoglądzie, a jednak mimo to łączy ich wszystkich Łódź.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, prof. Marcin Gołaszewski ogłosił dziś 4 kolejne osoby, które za zgodą Radnych dołączą do tego grona. Wśród nich znalazł się Zbigniew Boniek. 

– To zaszczyt dla Łodzi – to zaszczyt dla wszystkich zgłoszonych – pisze Gołaszewski.

Reklama

Przyznanie honorowego obywatelstwa odbywa się zgodnie z procedurą zapisaną w statucie miasta. W ciągu 60 dni od wpłynięcia wnioski są opiniowane przez stosowną komisję, a następnie przekazywane do rozpatrzenia całej Radzie Miejskiej. 

Nadanie honorowego obywatelstwa wiąże się z przekazaniem przez Przewodniczącego Rady okazjonalnego dyplomu oraz kluczy do Miasta wykonywanych na tę uroczystość według ściśle określonego wzoru.

Zbigniew Boniek trafił do Widzewa Łódź w 1975 r. W łódzkim klubie zadebiutował 16 sierpnia 1975. Z Widzewem dwukrotnie zdobył Mistrzostwo Polski (1981, 1982). Rozegrał w nim 172 ligowe mecze, strzelając 50 bramek.

Reklama

Wielkie sukcesy Boniek odnosił także na arenie międzynarodowej. Był kapitanem reprezentacji Polski na Mundialu w 1986 roku, a cztery lata wcześniej wraz z kadrą przywiózł brązowy medal z Mistrzostw Świata w Hiszpanii. Znakomite występy podczas Mistrzostw Świata oraz w Juventusie zaowocowały trzecim miejscem w plebiscycie czasopisma France Football na najlepszego piłkarza Europy 1982 (jako drugi Polak w historii – po Kazimierzu Deynie). Wcześniej wybrany został do drużyny gwiazd mistrzostw świata. Także w 1982 roku, jako drugi piłkarz w historii, został najlepszym sportowcem Polski w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. 

Teraz Boniek otrzyma miano Honorowego Obywatela Łodzi i znajdzie się w gronie takich osób jak Jan Paweł II, Andrzej Wajda, Andrzej Sapkowski, Roman Polański, Jan Machulski, Kazimierz Dejmek czy Marcin Gortat.

fot. Maja Mańkowska-Olczyk / widzew.com

Reklama

Piłka nożna

Widzew Łódź

Dodaj komentarz

Reklama