Reklama
Reklama

Czy ŁKS musi mieć prezesa?

Czas < 1 min czytania
Czy ŁKS musi mieć prezesa?

Tomasz Salski, Kibi Vicuna i Bartosz Król, rzecznik prasowy ŁKS

Według KRS, jedynym członkiem zarządu ŁKS-u jest Dariusz Lis. Dlaczego piłkarska spółka nie ma prezesa?

Reklama

Władze ŁKS-u poinformowały o zmianach w zarządzie. Według KRS, jednym członkiem organu uprawniającego do reprezentacji łódzkiego klubu (inaczej zarządu) jest Dariusz Lis. W skład organów nadzorujących wchodzą Dariusz Łyżwa, Jerzy Pietrucha i Marek Cichiewicz. Dwukrotni mistrzowie Polski w komunikacie poinformowali, że Jarosław Olszowy będzie pełnił funkcję prokurenta. Nie to jest jednak najważniejsze, bo w KRS-ie możemy wyczytać, że Tomasz Salski przestał pełnić funkcję prezesa ŁKS-u. Były już prezes mówił:

 Nadal będę zaangażowany w pracę w klubie, jednak najprawdopodobniej jako członek Rady Nadzorczej 

Reklama

Jednocześnie Salski pozostaje większościowym udziałowcem, czyli właścicielem łódzkiego klubu.

Czy ŁKS musi mieć prezesa?

Wiceprezesem ŁKS-u i jedynym członkiem zarządu jest Lis. Klub obecnie nie ma prezesa, ale w funkcjonowaniu spółki niewiele to zmienia. Jak czytamy na stronie Instytutu Biznesu i Rachunkowości:

Reklama

Zarząd to obowiązkowy organ w spółkach akcyjnych i z o.o. składający się z osób fizycznych powołany poprzez zgromadzenie wspólników. Funkcja musi być powierzona co najmniej jednej osobie. Nie ma określonej górnej granicy osób.

Reklama

Jaka jest rola prezesa w spółce?

W praktyce stanowisko prezesa rozumie się jako lidera. Często w spółkach, gdzie zarząd jest jednoosobowy nadaje się funkcje prezesa, aby zaznaczyć stanowisko.

Część obowiązków prezesa pełni również powołany na stanowisko prokurenta Olszowy. Według przepisów, funkcja upoważnia go do dokonywania czynności (sądowych i pozasądowych) związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Z czynności tych wyłączone jest zbywanie i obciążanie przedsiębiorstwa i nieruchomości, co do których konieczne jest pełnomocnictwo szczególne. Prokurent nie jest częścią zarządu spółki. Odpowiada jedynie za swoje czyny. Innymi słowy, to osoba, która nie jest członkiem zarządu, ale ma podobne uprawnienia.

Reklama

Podsumowując ŁKS stracił jednego prezesa, ale zyskał dwie osoby, które pełnią jego obowiązki.

Więcej o zmianach w ŁKS-ie można przeczytać tutaj.

Reklama

Piłka nożna

Dariusz LisŁKS Łódźtomasz salski

Dodaj komentarz

Reklama