Już 14 kwietnia w Pabianicach, odbędą się mistrzostwa świata w wyciskaniu sztangi leżąc. Jaka jest historia i zasady tej dyscypliny sportowej?
Reklama
Wyciskanie sztangi leżąc to dyscyplina, w której zawody rozgrywa się zarówno indywidualnie jak i jako część trójboju siłowego. Pierwsze odbyły się w 1958 roku w Wielkiej Brytanii. Na początku dyscypliny nie były usystematyzowane, boje zmieniano w zależności od miejsca i rangi zawodów. Rywalizowano głównie w przysiadzie, wyciskaniu leżąc i unoszeniu przedramion. Po 1966 roku unoszenie przedramion wyparł na martwy ciąg i w tej formie atleci rywalizują do dnia dzisiejszego .
Pierwsze zawody trójboju siłowego z udziałem zawodników z Europy Zachodniej i części Europy Wschodniej, która znajdowała się pod wpływem ZSRR rozegrane zostały w 1983 roku w Czechosłowacji. Uczestniczyły w niej Norwegia, Czechosłowacja i Polska. Przełom nadszedł w 1985, kiedy prezes polskiej federacji – Mieczysław Borowy, i prezydent Szweckiej Federacji Trójboju Siłowego – Arnulf Wahlstrøm, postanowili powołać do życia Puchar Bałtyku. Polska była organizatorem dwóch pierwszych „Pucharów Bałtyku”: w Gdańsku w roku 1987 i dwa lata później Koszalinie. Dzięki temu sportowcy zza żelaznej kurtyny mogli rywalizować z zawodnikami z Europy Wschodniej i Centralnej.
Reklama
Samodzielne zawody w wyciskaniu sztangi leżąc zorganizowane zostały dopiero w 1995 roku w Budapeszcie. Zawodnicy z polski przywieźli z nich dwa złote medale.
Najważniejsze zasady w wyciskaniu sztangi leżąc
a) Rozstaw rąk nie może przekroczyć 81cm licząc między palcami wskazującymi. b) Zawodnik może samodzielnie zdjąć sztangę ze stojaków lub poprosić o podanie obsługę techniczną. c) Bój rozpoczyna z wyprostowanych ramion w stawach łokciowych na komendę „start” sędziego głównego. d) Po komendzie „start” opuszcza sztangę na klatkę piersiową (obszar wzdłuż mostka), dotyka jej, nie musi zatrzymywać. Po dotknięciu od razu wyciska sztangę w górę do pełnego, lecz nie przesadnego wyprostu ramion w stawach łokciowych. e) Po wyciśnięciu sztangi blokuje ramiona w stawach łokciowych i po komendzie „stojak”, sędziego głównego, odkłada sztangę na stojaki samodzielnie lub przy pomocy obsługi technicznej. f) W przypadku cofnięcia się sztangi podczas wyciskania, sędzia ma prawo wydać polecenie zabrania sztangi zawodnikowi przez obsługę techniczną.
O tym jak spektakularną dyscypliną jest wyciskanie sztangi leżąc będzie można się przekonać już 14 kwietnia w Pabianicach, gdzie odbędą się mistrzostwa świata