Reklama
Reklama

Jak kluby negocjują z piłkarzami? „Zdarzają się groźby i szantaże” – mówi prezes PZP

Czas 2 min czytania
Jak kluby negocjują z piłkarzami? „Zdarzają się groźby i szantaże” – mówi prezes PZP

Podpisywanie umowy kontraktu (fot. Pixabay)

Do Polskiego Związku Piłkarzy docierają informacje o sankcjach, które nakładane są na Zawodników, którzy nie zgadzają się na odgórne obniżanie wynagrodzenia.  

Reklama

Na oficjalnej stronie Związku zamieszczono dwa rodzaje dokumentów oraz informację dla zawodników prowadzących działalność gospodarczą odnośnie przysługującego im wsparcia w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. To odpowiedź na prośby samych zawodników, którzy zwracali uwagę na fakt, iż Kluby nie do końca respektują w negocjacjach ich zdanie, kwestię rozliczenia zaległych zobowiązań oraz konieczność rzetelnego przedstawienia sytuacji finansowej uzasadniającego zastosowanie obniżki wynagrodzeń i jej wysokości. 

Dwa pierwsze dokumenty dotyczą rozmów na linii Klub – Zawodnik (rozmowy indywidualne) lub w ramach grupowych negocjacji i związane są z porozumieniem dotyczącym czasowego procentowego obniżenia wynagrodzenia.

Reklama

– Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom zawodników, którzy w rozmowach ze Związkiem zwracali się z prośbą o przygotowanie takiego wzoru dokumentu, z którym będą mogli udać się na rozmowy z włodarzami klubów w zakresie czasowego obniżenia wynagrodzenia. Nasi prawnicy przygotowali propozycję zarówno dla zawodników, którzy zdecydowali się na indywidualne rozmowy, jak i na potrzeby negocjacji grupowych. Nie sugerujemy, jak duża ma być procentowo obniżka wynagrodzenia. To ustalą podczas rozmów strony negocjacji. Dodatkowo chcemy, by przed podpisaniem porozumienia Kluby rozliczyły zobowiązania, które narosły przed wybuchem epidemii – mówi Euzebiusz Smolarek, Prezes Polskiego Związku Piłkarzy. 

Jednocześnie Związek otrzymuje informacje od Zawodników o sankcjach, które są na nich nakładane przez Klub w przypadku braku akceptacji odgórnego obniżenia wynagrodzenia zasadniczego. 

– Oczywiście cały czas jesteśmy w kontakcie z Zawodnikami zarówno tymi grającymi na najwyższym szczeblu rozgrywkowym jak i w ligach niższych. Jesteśmy po wielu rozmowach z piłkarzami i stąd wiemy, że negocjacje w każdym z klubów przebiegają inaczej. W jednych jest wola porozumienia na zasadach partnerskich i udaje się dojść do porozumienia na linii Klub – Zawodnicy a w innych prezesi nadal uważają, że mogą wymusić obniżkę wynagrodzenia stosując groźby i szantaże. W wielu przypadkach na prośbę zawodników włączymy się w rozmowy i nasi prawnicy skierują do klubów zapytania o zaistniałą sytuację – dodaje Euzebiusz Smolarek –  Jednocześnie docierają do nas informacje o klubach, które swoje rozmowy z zawodnikami prowadziły w dialogu, tłumacząc swoje problemy wynikające z obecnej sytuacji. Wówczas piłkarze podeszli do tematu ze zrozumieniem i porozumieli się z klubem. Takie działania chwalimy. 

Reklama

Jak czytamy w informacji prasowej, PZP podtrzymuje swoje stanowisko odnośnie braku zgody na odgórne obniżanie przez Kluby wynagrodzeń zawodnikom a także stosowania uchwały Rady Nadzorczej Ekstraklasy S.A. z dnia 27 marca 2020 roku dotyczącej obniżenia wynagrodzenia piłkarzy o 50% jako jednego z argumentów podczas rozmów z zawodnikami.

Piłka nożna

ŁKS ŁódźWidzew Łódź

Dodaj komentarz

Reklama