Reklama
Reklama

Milion złotych dla najlepszych łódzkich sportowców

Czas 2 min czytania
Milion złotych dla najlepszych łódzkich sportowców

Łódzcy sportowcy otrzymali stypendia sportowe na 2022 rok (fot. www.lodz.pl)

Do miłej uroczystości doszło w Wielki Piątek w łódzkim magistracie. Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz wiceprezydent miasta Łodzi Joanna Skrzydlewska spotkały się z przedstawicielami licznej grupy łódzkich sportowców, którzy otrzymali miejskie stypendia na 2022 rok.

Po sześcioletniej przerwie łódzcy sportowcy, poza nagrodami, otrzymają także stypendia sportowe za wybitne wyniki. W 2022 r. na stypendia sportowe zostanie wydany 1 mln zł.

Reklama

– W tym przedświątecznym okresie postanowiłyśmy zrobić miłą niespodziankę naszym wspaniałym sportowcom. Tym najmłodszym i tym, którzy już jako seniorzy realizują swoje pasje życiowe. Mamy dla nich stypendia, które – mam nadzieję – dadzą im szansę na dalszy rozwój kariery zawodniczej. To taki miły akcent przedświąteczny i przede wszystkim forma podziękowania za to, co już zrobiliście. I za to, że startujecie w barwach Łodzi, za co z całego serca wam dziękuję – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

– Głęboko wierzymy, że te stypendia będą magnesem do pozostania w Łodzi, trenowania w łódzkich klubach i wspaniałego reprezentowania naszego miasta na arenach krajowych i międzynarodowych – dodała wiceprezydent Joanna Skrzydlewska.

Reklama

Stypendia z rąk prezydenckiego duetu odebrali: Kajetan Duszyński (AZS, lekka atletyka), Magdalena Śmiałkowska (KS Społem, łucznictwo), Daria Marciniak (Łódzki Klub Wysokogórski, wspinaczka sportowa), Maciej Jaraszek (SSN Start, paratriathlon), Amelia Kostrzewa (KSW ŁKS Boks, boks), Maciej Kaleta (UKS SP 7, gimnastyka sportowa) oraz reprezentujący Paulinę Petri (KS Społem, kolarstwo) trener Jacek Grudzień.

– Mieli być z nami jeszcze dwaj lekkoatleci RKS. Mateusz Rzeźniczak już jednak wyleciał na zgrupowanie do Hiszpanii, a Mateusz Borkowski wczoraj wrócił z zagranicznego obozu i musiał zostać na badaniach w Warszawie – poinformował prowadzący spotkanie dyrektor Wydziału Sportu UMŁ Marek Kondraciuk.   

Reklama

Wymienieni wyżej sportowcy reprezentowali w magistracie grupę 123 beneficjentów tegorocznych stypendiów, które są przyznawane na okres dziesięciu miesięcy.

Reklama

Kto otrzyma miejskie stypdenia?

Stypendiami zostali uhonorowani zawodnicy od kategorii wiekowej juniora młodszego/ kadeta do seniora uprawiający sporty objęte programem igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich lub igrzysk olimpijskich głuchych. Zgodnie z regulaminem stypendia zostały przyznane zawodnikom:
– za miejsca I-VIII na igrzyskach olimpijskich, paraolimpijskich lub igrzyskach olimpijskich głuchych oraz udział w tych imprezach;
– za miejsca I-III w MŚ lub ME oraz za I m. MP. 

Pod uwagę brane były wyniki osiągnięte w 2021 r.

Najwyższe stypendium otrzymają: mistrz olimpijski z Tokio 2020 Kajetan Duszyński (AZS) – 45 000 zł za 10 miesięcy, finalista olimpijski Mateusz Rzeźniczak (RKS) 39 000 zł oraz olimpijczycy Mateusz Borkowski (RKS) i Jakub Kraska (AZS) (po 25 000 zł). Najniższe stypendium, dla kadetów i juniorów młodszych, wynosi 560 zł (łącznie 5 600 zł).

Reklama

Stypendia przyznawane są na 10 miesięcy. Będą wypłacane kwartalnie. Stypendia za okres od stycznia do marca, zostaną wypłacone na początku maja. W czerwcu zawodnicy otrzymają stypendia za kwiecień, maj i czerwiec. Kolejne transze planowane są we wrześniu (za wrzesień) oraz w grudniu za październik, listopad i grudzień.

Wysokość przyznanych stypendiów:
– od 1630 zł do 4500 zł miesięcznie – za wyniki międzynarodowe w kategoriach senior i młodzieżowiec;
– od 1060 zł do 1450 zł miesięcznie – za wyniki międzynarodowe w kategoriach junior, junior młodszy/kadet;
– od 1050 zł do 1100 zł miesięcznie – za mistrzostwo Polski w kategoriach senior i młodzieżowiec;
– od 560 zł do 750 zł miesięcznie – za mistrzostwo Polski w kategoriach junior, junior młodszy/kadet.

Reklama

Inne sporty

Sporty amatorskie i rekreacja

Komentowanie zablokowane

Reklama