Reklama
Reklama
Reklama

Fatalnie: 0,1 procent szans ŁKS-u i 0,03 Widzewa

Czas 2 min czytania
Fatalnie: 0,1 procent szans ŁKS-u i 0,03 Widzewa

Derby Łodzi Fot. Marian Zubrzycki

Szanse ŁKS-u na awans do PKO Ekstraklasy są minimalne. Jeszcze mniejsze Widzewa na udział w barażach.

Reklama

Do końca rozgrywek Fortuna 1 Ligi pozostały jeszcze trzy kolejki. I właściwie nic nie zostało rozstrzygnięte. Wciąż nie wiadomo, kto awansuje bezpośrednio do PKO Ekstraklasy, kto zagra w barażach i kto z ligi spadnie. Wszystko to rozstrzygnie się właśnie w tych ostatnich meczach. Jeszcze do niedawana wydawało się, że awans z „palcem w bucie” wywalczy Termalica, ale zespół trenera Mariusza Lewandowskiego potracił ostatnio trochę punktów i teraz ma tylko 5 punktów przewagi nad trzecią lokatą. Niby to niezła zaliczka, ale różnie jeszcze może być. To tylko sport.

To samo tyczy się dołu tabeli, bo chyba wszyscy byli już przekonani, że spadnie GKS Bełchatów (z ligą żegna się jeden zespół). I rzeczywiście ten zespół jest tego najbliższy. Ale bełchatowianie maja tylko trzy punkty mniej od Zagłębia Sosnowiec. Wszystko się jeszcze może zdarzyć.

Reklama

Paweł Mogielnicki z portalu 90minut.pl, który od wielu lat słynie ze świetnych statystyk opartych wręcz na badaniach naukowych. Pod uwagę brane są różne aspekty, m.in. oczywiście wyniki drużyn meczów już rozegranych i prawdopodobieństwo wyników, które padną. Później dochodzą symulacje według obliczonych prawdopodobieństw. Po zsumowaniu wszystkiego można z dużym prawdopodobieństwem oszacować szanse drużyn na zajęcie poszczególnych miejsc w tabeli. Jak to Mogielnicki robi, tak naprawdę nie mamy pojęcia, ale zawsze dobrze mu to wychodzi.

Jak wypadły ŁKS i Widzew? Niestety nie najlepiej. Według Mogielnickiego ŁKS ma tylko 0,1 procent szans na bezpośredni awans do PKO Ekstraklasy. Wyżej od łódzkiej drużyny są cztery inne zespoły.

Bruk-Bet Termalica 95,6 procent

Reklama

Radomiak 61,4 procent

Arka 23,4 procent

GKS Tychy 19,5 procent

Reklama

ŁKS 0,1 procent

Jeśli chodzi o baraże, to ŁKS ma bardzo duże szanse, by w nich zagrać. To 86 procent.

Górnik Łęczna 86,9 procent

Reklama

ŁKS 80,6 procent

GKS Tychy 80,5 procent

Arka 76,6 procent

Reklama

Radomiak 38,6 procent

Miedź 31,4 procent

Bruk-Bet Termalica 4,4 procent

Reklama

Chrobry 0,69 procent

Odra 0,14 procent

Sandecja 0,09 procent

Widzew 0,03 procent

Tak, tam na samym dole jest Widzew i jego 0,03 procent szans na udział w barażach. Jak widać, nie ma właściwie o czym marzyć i wierzyć, chyba że ktoś jest wielkim optymistą i jest łatwowierny – da mu się wcisnąć nawet największy kit. Wierzy też w świętego Mikołaja, Supermena itd.

Co do ryzyka spadku, to wspomniany już GKS Bełchatów wydaje się stracony, ale jednak szanse jeszcze ma.

Bełchatów 86,0 procent

Zagłębie 13,7 procent

GKS 1962 0,13 procent

Resovia 0,09 procent

Stomil 0,03 procent

Coś optymistycznego na koniec? ŁKS ma duże szanse, by zagrać w barażach, GKS może się jeszcze utrzymać. Z kolei Widzew już dawno zapewnił sobie utrzymanie. Niezbyt śmieszne, prawda?

Piłka nożna

GKS BełchatówŁKS ŁódźWidzew Łódź

Dodaj komentarz

Reklama