Reklama
Reklama
Reklama

Samba ŁKS, czyli Brazylijczycy przy al. Unii 2

Czas 2 min czytania
Samba ŁKS, czyli Brazylijczycy przy al. Unii 2

Paulinho, najsłynniejszy Brazylijczyk w historii ŁKS Fot. www.fcbarcelona.com/

ŁKS ściągnął Ricardinho. 31-letniemu Brazylijczykowi szlaki przecierali jego rodacy. Ta nacja to najbardziej liczna grupa obcokrajowców w historii ŁKS.

Reklama

Ricardinho trafił do drużyny z al. Unii, po to by strzelać gole i pomóc ŁKS awansować do ekstraklasy. On sam już w niej występował, w barwach Lechii Gdańsk i Wisły Płock. Oby mecz nr. 80 w PKO Ekstraklasie zaliczył już w ŁKS. Trzymamy kciuki.

Urodzony w Sao Paolo nowy ełkaesiasiak – dokładnie Ricardo Cavalcante Mendes, czyli Ricardinho – nie jest oczywiście pierwszym piłkarzem, który zagra w biało-czerwono-białych barwach. Przed nim było aż 21 jego rodaków. To najbardziej liczba nacja obcokrajowców w historii klubu z al. Unii.

Reklama

Najbardziej znany był Paulinho, który występował w ŁKS w sezonie 2007/2008. Zagrał w 17 meczach i musiał odejść, bo jego karta zawodnicza należała do litewskiego biznesmena Algimantasa Breikstasa.

Nie jest więc tak, jak często się powtarza, że w klubie z Łodzi nie poznali się na Paulinho. Po prostu, gdy Litwin odchodził z ŁKS, to zabrał ze sobą swojego piłkarza.

A ten rozwinął się aż miło. Co prawda najpierw wrócił do Brazylii, ale potem wrócił do Europy w wielkim stylu. Grał w Totenhamie Hotspur, a później – po przygodzie w Chinach – trafił do wielkiej FC Barcelony. Zdobył z nią mistrzostwo i Puchar Króla. Teraz Paulinho znów gra w Chinach. Liczba jego osiągnięć jest imponująca. Zdobywał nie tylko krajowe mistrzostwa, ale też Copa Libertadores i klubowe mistrzostwo świata. Na koncie ma też 56 występów w reprezentacji Brazylii.

Reklama

Taki piłkarz jak Paulinho już się pewnie ŁKS nie trafi, ale kibice bardzo mile wspominają też Rodrigo Carbone, który występował przy al. Unii w sezonie 1997/98. Tak, to ten sezon, w którym ŁKS zdobył mistrzostwo Polski. Rodrigo zagrał wtedy w 28 meczach i strzelił 9 goli. Miał więc bardzo duży wpływ na zdobycie tego tytułu.

Inni najbardziej znani piłkarze z kraju kawy, to Batata i Julcimar. Ten pierwszy był w klubie kilka razy, w ŁKS debiutował w ekstraklasie i strzelił w niej pierwszego gola. Pozostali z dużej grupy Brazylijczyków nie zapisali się raczej w historii klubu. Ich duża liczba wynika z faktu, że Antoni Ptak, przed laty właściciel klubu, sprowadzał ich wielu do Polski, bo liczył że zrobią tutaj kariery, a on na nich zarobi. Akurat ten interes się panu Antoniemu nie udał.

Piłkarze z Brazylii w ŁKS (za lksfans.pl): Andreson, Sergio Batata, Rodrigo Carbone, Celio Cardoso, Everton, Fabiano Valente, Fernando Maia Batista, Gleiton, Juca Viana „Jovino”, Julcimar, Kleyr, Mauricio, Mauro Sergio, Muller, Marcio Paiva, Paulinho, Ricardo, Rodrigao, Rodrigo Goncalves do Nascimento, Rodrigo Vieira, Saulo

Reklama

Autor: Janek

Piłka nożna

ŁKS ŁódźPaulinhopiłka nożna

Dodaj komentarz

Reklama