W miniony weekend w Muzeum Widzewa zaprezentowana została wystawa “Przez sport do Niepodległej”, która przybliża losy widzewiaków biorących udział w walkach o wolną Polskę.
Wystawa zainaugurowana została w niedzielę 14 listopada, a udział w jej uroczystym otwarciu wzięli potomkowie bohaterów narodowych, którzy w trakcie I wojny światowej wstępowali w szeregi Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej (POW), by przywrócić ojczyźnie należne jej miejsce na mapie Europy i świata.
Gośćmi honorowymi uroczystości byli: Andrzej Mikuła, potomek rodzin Puksztów, Lewandowskich i Stolarskich, których przedstawiciele byli gimnastykami TMRF-u, Joanna Krajewska – wnuczka Seweryna Malinowskiego, byłego prezesa RTS Widzew oraz Wanda Kochaniak, córka legionisty Antoniego Kraterskiego, który sam nie miał bezpośredniego związku z klubem, ale pamiątki rodzinne po nim pozwoliły zidentyfikować wielu widzewiaków, z którymi utrzymywał relacje, między innymi w ramach organizowanych przez niego działań skautingowych.
Na wystawę składają się specjalne plansze ekspozycyjne, na których obejrzeć można zdjęcia walczących o niepodległość działaczy i sportowców Widzewa Łódź, a także ważne świadectwa czasów, jak listy czy dokumenty. Uzupełniają je wyświetlane na ekranach materiały wideo. W Muzeum zobaczyć można również mundur wojskowy z tamtego okresu. Co ważne, wkrótce wystawa zostanie rozszerzona o kolejne elementy historyczne, a oglądać można ją w Muzeum Widzewa do końca listopada. Nad całością czuwa na miejscu dyrektor placówki – Tomasz Gawroński.
Wystawa “Przez sport do Niepodległej” powstała w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030 i zrealizowana została przy wsparciu Łódzkiego Akceleratora Obywatelskiego.