Miasto zakończyło pierwszy etap remontu stadionu lekkoatletycznego na Rudzie.
– Mamy dla sportowej Łodzi świąteczno-noworoczny prezent. Tak jak obiecywaliśmy, zakończyła się budowa nowoczesnej areny lekkoatletycznej. Na stadionie Rudzkiego Klubu Sportowego zakończyły się odbiory techniczne. Polski Związek Lekkiej Atletyki już dopuścił go do rozgrywania oficjalnych zawodów. To zupełnie nowa arena lekkoatletyczna w Łodzi, spełniająca wszelkie wymogi światowej organizacji lekkiej atletyki dotyczące rozgrywania zawodów – mówi wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska odpowiedzialna za sport w mieście.
Dodała, że to nie koniec. Kolejny etap inwestycji to adaptacji pozostawionego od lat w stanie surowym budynku na zaplecze odnowy biologicznej i rehabilitacji, szatnie oraz internat dla zawodników.
– To obiekt na najwyższym poziomie dla potrzeb treningowych dla wszystkich konkurencji lekkoatletycznych – mówi z kolei Lech Krakowiak, prezes RKS Łódź. – O walorach naszego stadionu już głośno w polskim środowisku lekkoatletycznym i mamy dużo pytań o możliwość organizowania zgrupowań treningowych w okresie letnim w Łodzi z wykorzystaniem naszego obiektu. Wiele wskazuje, że na treningi zawitają do nas zawodnicy kadry narodowej, zwłaszcza że 2022 r. na czas remontu będzie zamknięty stadion w Spale. Nowy obiekt przy ul. Rudzkiej spełnia wszystkie wymogi do organizacji zawodów lekkoatletycznych i w naszych planach jest organizacja 2-3 mityngów ogólnopolskich. Pierwszy planujemy już w połowie maja 2022 r.
Na razie inwestycja pochłonęła 10 mln zł (przy 3,5 mln dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu). Z kolei druga część inwestycji kosztować będzie ok. 17 mln zł i ma być realizowana w kolejnych latach.
W ramach inwestycji na razie wykonano pełnowymiarową bieżnię poliuretanową o długości 400 m z sześcioma torami okrężnymi o standardowym promieniu wirażu oraz ośmioma torami prostymi do biegów sprinterskich, naturalne trawiaste boisko z drenażem, kompletny zestaw skoczni, rzutni i profesjonalne oświetlenie. Miasto przygotowuje się do kontynuacji modernizacji infrastruktury RKS. Kolejnym wyzwaniem będzie przebudowa zdegradowanego technicznie i pozostającego od kilkudziesięciu lat w stanie surowym budynku, w którym ma powstać zaplecze administracyjno-szatniowe, internat oraz pomieszczenia odnowy biologicznej i rehabilitacji.
RKS Łódź, pomimo fatalnego stanu technicznego swoich obiektów, jaki utrzymywał się w ostatnich latach, dochował się kilku świetnych zawodników. Oprócz olimpijczyka i multimedalisty mistrzostw świata (pięć krążków) i mistrzostw Europy (siedem) Adama Kszczota, w Igrzyskach Olimpijskich startowali także inni wychowankowie tego klubu: Marcin Krzywański (Sydney), Sylwester Bednarek (Rio de Janeiro), a także Mateusz Borkowski i Mateusz Rzeźniczak (obaj w Tokio).
Nowoczesna arena lekkoatletyczna RKS to:
Bieżnia o długości 400 m
Skocznie do skoku w dal i trójskoku
Rzutnia do pchnięcia kulą – dwa stanowiska do zawodów plus jedno rozgrzewkowe
Dwie dwukierunkowe skocznie do skoku o tyczce
Dwie rzutnie do rzutu oszczepem
Rzutnia do rzutu młotem i dyskiem
Zeskok do skoku wzwyż
Rozgrzewkowa bieżnia z zeskokiem do skoku w dal i trójskoku
Mobilna trybuna na 100 miejsc
Boisko trawiaste o wymiarach 100 x 63 m
Nowy budynek magazynowy