Stadiony ŁKS-u i Widzewa (fot. redakcja / mat. prasowe)
Reklama
Urząd Miasta Łodzi przyznał dotacje na drugą połowę 2023 roku. Więcej pieniędzy dostał ŁKS, ale bardziej skorzysta Widzew. Jak pozostałe łódzkie kluby?
Reklama
Magistrat przyznał dotację na drugą połowę 2023 roku. Osiem klubów dostało pieniądze z puli 6 175 738 zł. Najwięcej przyznano ŁKS-owi, ale najbardziej, z dotacji skorzysta Widzew. Jak to możliwe?
ŁKS dostał półtora miliona, ale aż 2/3 tej kwoty, to pieniądze na wynajem obiektów. Stadionu ŁKS-u jest w Łodzi najnowszy i koszty utrzymania go są największe. Widzew otrzymał 1 399 000 złotych, ale utrzymanie obiektu kosztuje go trochę ponad 150 tys. złotych mniej. Różnice są niewielkie, bo widzewiacy za utrzymanie w ekstraklasie dostali tylko 30 tys. złotych więcej, niż ŁKS za awans.
Zatarła się dysproporcja między ŁKS-em Commercecon i Grot Budowlanymi. Jeszcze pół roku temu, mistrzynie Polski były największym beneficjentem dotacji. Na drugie półrocze, złote medalistki dostały “tylko” 50 tys. więcej niż trzecia drużyna poprzednich rozgrywek. Jeszcze bardziej zacierają się różnice, gdy dodamy do tego pieniądze na wynajem obiektów. Łącznie ŁKS dostał 1053700 zł, a Budowlani 1044500.
Zdobywca Pucharu Polski, UKS SMS Łódź może liczyć na 200 tys. złotych. Futsaliści Widzewa dostaną 70. Wracający do ekstraklasy KS Budowlani mogą liczyć na 154 tys., a Orzeł dostał 720 tys., w tym 450 tys. na wynajem Moto Areny.
– Łódź od lat wspiera sport. Sukcesywnie zwiększamy dotację. W pierwszym półroczu przekazaliśmy pięć milionów, teraz jesteśmy w stanie przekazać sześć milionów. W porównaniu z poprzednim rokiem, zwiększyliśmy dotację o dwa miliony. Świętowaliśmy wiele sukcesów, złoty medal siatkarek ŁKS-u, brąz Grot Budowlanych, który był dla nas miłym zaskoczeniem – powiedziała Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent Łodzi.
Jak się okazuje, miasto musiało zwiększyć dotację na utrzymanie obiektów, bo przez ciągle rosnące ceny energii elektrycznej, koszty mediów i utrzymania aren znacząco wzrosły.
– Koszt funkcjonowania stadionów jest wysoki. Do napraw i konserwacji dochodzą koszty mediów. Koszty energii elektrycznej w 2021 roku wahały się w granicy 220 złotych za megawatogodzinę. Dzisiaj jest to prawie 800 złotych. Ogrzewanie z 20 złotych, wzrosło do 74 złotych. Środki, które przeznacza miasto w zupełności pokrywają funkcjonowanie obiektów – powiedział Sławomir Worach, prezes MAKiS-u.
– Jeżeli spojrzymy na koszty ogólne, pieniądze, które trafiają do klubów na ich bieżącą działalność to Widzew dostał więcej. ŁKS dostał identyczną kwotę, jak Widzew, gdy awansował do ekstraklasy. Kwoty na wynajem obiektów wynikają z zapotrzebowania, które kluby złożyły. Mogę założyć tylko tyle, że ŁKS bardziej optymistycznie podszedł do Pucharu Polski niż Widzew. Prezesi zakładają ile spotkań planują rozegrać w tym półroczu. Widzew zaplanował dziewięć meczów w lidze i jeden w Pucharze Polski. ŁKS dziesięć spotkań ligowych i dwa w Pucharze Polski – dodał Worach.
LODZ 04.08.2023
MECZ 3. KOLEJKI PKO EKSTRAKLASA SEZON 2023/24 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH IN LODZ: LKS LODZ - KORONA KIELCE
FOT. PAWEL PIOTROWSKI