PZP krytykuje zapis Pakietu Pomocowego PZPN

WARSZAWA 04.04.2019 KONFERENCJA PRASOWA POLSKIEGO ZWIAZKU PILKARZY --- PZP PRESS CONFERENCE IN WARSAW EUZEBIUSZ SMOLAREK FOT. PIOTR KUCZA/FOTOPYK

Reklama

Czas 2 min czytania

Polski Związek Piłki Nożnej uchwalił Pakiet Pomocowy dla polskiej piłki nożnej. Oprócz wsparcia klubów kwotą wysokości 116 milionów złotych PZPN postanowił także zmienić przepis o jednostronnym rozwiązaniu kontraktu przez zawodników. To nie spodobało się Polskiemu Związkowi Piłkarzy.

Reklama

Pakiet Pomocowy PZPN składa się z siedmiu podstawowych założeń, które będą kosztować przeszło 116 milionów złotych i uwzględnia:

  • nagrody w Pro Junior System PZPN (sezon 2019/2020)
  • wsparcie solidarnościowe dla klubów, które nie uzyskają nagród w PJS (sezon 2019/2020)
  • dofinansowanie klubów ESA, 1, 2, 3 ligi (sezon 2020/2021)
  • nagrody w Pro Junior System PZPN (sezon 2020/2021)
  • wsparcie rozwoju piłki kobiecej (sezon 2020/2021)
  • brak opłat za uczestnictwo w rozgrywkach od III ligi do C klasy (sezon 2020/2021)
  • zwiększenie nagród w Totolotek Pucharze Polski (sezon 2020/2021)

W Pakiecie Pomocowym pojawił się także następujący zapis:

„W sezonach 2019/2020 i 2020/2021 jednostronne rozwiązanie kontraktu przez zawodnika będzie możliwe w sytuacji zwłoki w zapłacie kontraktu za 4 miesiące (nie jak dotychczas za dwa miesiące)”.

Reklama

Do tego punktu bardzo poważne zastrzeżenia ma Polski Związek Piłkarzy, na czele ze swoim prezesem Euzebiuszem Smolarkiem. PZP wydał specjalny komunikat, w którym mocno skrytykował te zmiany oraz sposób podjęcia decyzji. 

„Wypada zadać sobie pytanie, jakim prawem obecnie polska federacja arbitralnie, bez jakiejkolwiek konsultacji zawodnikami, uznaje, że piłkarze oraz ich rodziny mogą obejść się przez cztery miesiące bez żadnego dochodu? W jaki sposób PZPN zapłaci rachunki, czynsz, raty kredytów za piłkarzy? Czy PZPN wychodzi z założenia, że wszyscy zawodnicy w Polsce to milionerzy?  Gdzie tu mowa o dialogu społecznym, poszanowaniu praw zawodników i ich podstawowych interesów? […] Co więcej wypada zadać pytanie, na jakiej podstawie  PZPN zakłada, że rozwiązanie kontraktu dopiero po czterech miesiącach zaległości może nastąpić w trakcie całego sezonu 2020/2021, zmuszając w ten sposób zawodników do życia w ciągłej niepewności  finansowej i na kredyt przez cały najbliższy rok?” – czytamy w oświadczeniu PZP.

Reklama

Polski Związek Piłkarzy poinformował także, że w przypadku braku dialogu ze wszystkimi interesariuszami, w tym z PZP, będzie dążył nawet do wyeliminowania tej skrajnie niesprawiedliwej regulacji.

fot. FOT. PIOTR KUCZA/FOTOPYK

Piłka nożna

ŁKS ŁódźWidzew Łódź

Reklama

Dodaj komentarz