Widzew Łódź AMP Futbol oficjalnie nową sekcją klubu

Widzew Łódź AMP Futbol (fot. Widzew.com)

Reklama


Czas 2 min czytania

Na początku marca dopełnione zostały wszelkie formalności, dzięki czemu w klubie z al. Piłsudskiego 138 powstała drużyna AMP Futbolu. Już wkrótce czeka ją debiut w ekstraklasie. 

Zgodnie z zapowiedziami z września ubiegłego roku Widzew zdecydował się wesprzeć inicjatywę osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, które postanowiły stworzyć w Łodzi drużynę piłkarską. Ostatecznie nowa sekcja uruchomiona została w pierwszych dniach marca.

AMP Futbol to specjalna odmiana piłki nożnej przeznaczona dla osób po amputacji lub z wadą kończyny. Zasadniczo nie różni się od klasycznego wydania tej dyscypliny sportowej. Zawodnikiem w polu może być każda osoba z dysfunkcją kończyny dolnej (jednostronna amputacja, wada wrodzona lub nabyta). Z bramkarzem jest analogicznie, jednak w tym przypadku dotyczy to dysfunkcji kończyny górnej. Podczas gry zawodnicy poruszają się przy pomocy kul ortopedycznych – nie korzysta się z protez.

Reklama

W Polsce sport ten zyskuje na popularności. Jego ambasadorami są między innymi Marek Citko i znany dziennikarz sportowy Michał Pol. Od 2015 roku kluby rywalizują o miano mistrza kraju w zorganizowanej przez AMP Futbol Polska ekstraklasie. W 2020 roku tytułu bronić będą Kuloodporni Bielsko-Biała, a w gronie pięciu drużyn rywalizujących o najwyższe miejsce na podium znajdzie się też debiutujący w tej dyscyplinie Widzew Łódź AMP Futbol. Rozgrywki odbywać będą się w formie pięciu turniejów, organizowanych przez każdy z uczestniczących w nich klubów. A są wśród nich liderzy trzech najwyższych klas rozgrywkowych tradycyjnej odmiany piłki nożnej w Polsce: Legia Warszawa, Warta Poznań i Widzew.

https://www.facebook.com/widzew.ofi/posts/1450623701778730?xts[0]=68.ARBzQJXmbE0YjEN2ntbvDVf3sm2W9krV75JWitw5Iw3Bx5mMT6N1_ZUvuDgCWRFNJrG_vPvQsiZQpZxddKbGmaIsEY__HBbdPJYLT3FIYf0p15UQ_Tzb69mI5b4-rQ-cVpn1nuTF7ntfOfwxyZ3avkPOZlaVFBEvJ6kOEX2Vn8pE_siTGnFuQNbQ2jtOV0swlG2-LL1ZTQBtVen9o3ELwAxx_C4_gAvHmnj57WvaWiQQ-07IFz8RW1cmZu2RQGEkcxZc60kqK4MawsBmdzEFcsRa_Aa52UMzC0I7WeEZSY9fyz9daTz5Oj9HjBr3qjTNhl2-xiwB-sRfgCrSTa_OGmGIQA&tn=-R

Pierwsze treningi widzewiacy rozpoczęli we wrześniu minionego roku. Od tego czasu powstawać zaczęły profesjonalne struktury sekcji, kształtował się też skład personalny zespołu i sztabu szkoleniowego. Trwały również poszukiwania sponsorów. Na wsparcie nowej w widzewskiej rodzinie drużyny zdecydowały się już trzy firmy: TME, Immergas Polska i Et Promo. Dzięki ich zaangażowaniu jeszcze w marcu Widzew Łódź AMP Futbol wystąpi w pierwszym z cyklu pięciu turniejów ekstraklasy, a następnie sam zorganizuje jeden z kolejnych.

Trenerem drużyny jest Rafał Chorąży, kibic Widzewa, w przeszłości jego zawodnik w grupach młodzieżowych, znany również ze zdobycia dwóch mistrzostw Polski w rozgrywkach piłkarskich Playarena. Kapitanem drużyny został Kamil Kwiatkowski. Do rozgrywek, w których mecz trwa 2 razy po 20 minut, a gra się po siedmiu (sześciu zawodników z pola plus bramkarz), czerwono-biało-czerwoni przystąpią w czternastoosobowym składzie. Kadra nie jest jednak zamknięta, a sztab szkoleniowy zachęca do zgłaszania się osób w wieku co najmniej 15 lat. Treningi odbywają się raz w tygodniu. 

Reklama

Widzew Łódź AMP Futbol zostanie oficjalnie zaprezentowany kibicom w Sercu Łodzi 14 marca, przy okazji meczu ligowego Widzewa ze Skrą Częstochowa.

Warto dodać, że ambasadorem widzewskich ampfutbolowców został Marcin Robak.

Fot. widzew.com

Piłka nożna

Widzew Łódź

Reklama

Dodaj komentarz