Reklama
Reklama

Widzew Łódź AMP Futbol oficjalnie nową sekcją klubu

Czas 2 min czytania
Widzew Łódź AMP Futbol oficjalnie nową sekcją klubu

Widzew Łódź AMP Futbol (fot. Widzew.com)

Na początku marca dopełnione zostały wszelkie formalności, dzięki czemu w klubie z al. Piłsudskiego 138 powstała drużyna AMP Futbolu. Już wkrótce czeka ją debiut w ekstraklasie. 

Reklama

Zgodnie z zapowiedziami z września ubiegłego roku Widzew zdecydował się wesprzeć inicjatywę osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, które postanowiły stworzyć w Łodzi drużynę piłkarską. Ostatecznie nowa sekcja uruchomiona została w pierwszych dniach marca.

AMP Futbol to specjalna odmiana piłki nożnej przeznaczona dla osób po amputacji lub z wadą kończyny. Zasadniczo nie różni się od klasycznego wydania tej dyscypliny sportowej. Zawodnikiem w polu może być każda osoba z dysfunkcją kończyny dolnej (jednostronna amputacja, wada wrodzona lub nabyta). Z bramkarzem jest analogicznie, jednak w tym przypadku dotyczy to dysfunkcji kończyny górnej. Podczas gry zawodnicy poruszają się przy pomocy kul ortopedycznych – nie korzysta się z protez.

Reklama

W Polsce sport ten zyskuje na popularności. Jego ambasadorami są między innymi Marek Citko i znany dziennikarz sportowy Michał Pol. Od 2015 roku kluby rywalizują o miano mistrza kraju w zorganizowanej przez AMP Futbol Polska ekstraklasie. W 2020 roku tytułu bronić będą Kuloodporni Bielsko-Biała, a w gronie pięciu drużyn rywalizujących o najwyższe miejsce na podium znajdzie się też debiutujący w tej dyscyplinie Widzew Łódź AMP Futbol. Rozgrywki odbywać będą się w formie pięciu turniejów, organizowanych przez każdy z uczestniczących w nich klubów. A są wśród nich liderzy trzech najwyższych klas rozgrywkowych tradycyjnej odmiany piłki nożnej w Polsce: Legia Warszawa, Warta Poznań i Widzew.

https://www.facebook.com/widzew.ofi/posts/1450623701778730?xts[0]=68.ARBzQJXmbE0YjEN2ntbvDVf3sm2W9krV75JWitw5Iw3Bx5mMT6N1_ZUvuDgCWRFNJrG_vPvQsiZQpZxddKbGmaIsEY__HBbdPJYLT3FIYf0p15UQ_Tzb69mI5b4-rQ-cVpn1nuTF7ntfOfwxyZ3avkPOZlaVFBEvJ6kOEX2Vn8pE_siTGnFuQNbQ2jtOV0swlG2-LL1ZTQBtVen9o3ELwAxx_C4_gAvHmnj57WvaWiQQ-07IFz8RW1cmZu2RQGEkcxZc60kqK4MawsBmdzEFcsRa_Aa52UMzC0I7WeEZSY9fyz9daTz5Oj9HjBr3qjTNhl2-xiwB-sRfgCrSTa_OGmGIQA&tn=-R

Pierwsze treningi widzewiacy rozpoczęli we wrześniu minionego roku. Od tego czasu powstawać zaczęły profesjonalne struktury sekcji, kształtował się też skład personalny zespołu i sztabu szkoleniowego. Trwały również poszukiwania sponsorów. Na wsparcie nowej w widzewskiej rodzinie drużyny zdecydowały się już trzy firmy: TME, Immergas Polska i Et Promo. Dzięki ich zaangażowaniu jeszcze w marcu Widzew Łódź AMP Futbol wystąpi w pierwszym z cyklu pięciu turniejów ekstraklasy, a następnie sam zorganizuje jeden z kolejnych.

Trenerem drużyny jest Rafał Chorąży, kibic Widzewa, w przeszłości jego zawodnik w grupach młodzieżowych, znany również ze zdobycia dwóch mistrzostw Polski w rozgrywkach piłkarskich Playarena. Kapitanem drużyny został Kamil Kwiatkowski. Do rozgrywek, w których mecz trwa 2 razy po 20 minut, a gra się po siedmiu (sześciu zawodników z pola plus bramkarz), czerwono-biało-czerwoni przystąpią w czternastoosobowym składzie. Kadra nie jest jednak zamknięta, a sztab szkoleniowy zachęca do zgłaszania się osób w wieku co najmniej 15 lat. Treningi odbywają się raz w tygodniu. 

Reklama

Widzew Łódź AMP Futbol zostanie oficjalnie zaprezentowany kibicom w Sercu Łodzi 14 marca, przy okazji meczu ligowego Widzewa ze Skrą Częstochowa.

Warto dodać, że ambasadorem widzewskich ampfutbolowców został Marcin Robak.

Fot. widzew.com

Reklama

Piłka nożna

Widzew Łódź

Dodaj komentarz

Reklama